Duża część pomocy jakiej Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie jest utrzymywana w tajemnicy. Wiele z tego, co zwykle jest obowiązkiem armii amerykańskiej, jest wykonywane przez Centralną Agencję Wywiadowczą. Poinformował o tym „Newsweek”, powołując się na anonimowe źródła.
CIA pomaga Ukrainie zbierać informacje niejawne, organizować „wojskową” logistykę, a także kontaktować się z krajami, które pomagają Ukrainie w jej konfrontacji z Rosją. To informacje określone jako tajne.
W ramach tych działań CIA określa, co „dzieje się w głowach” prezydentów Ukrainy i Rosji.
Rozmówcy „Newsweeka” powiedzieli, że Ukraina nie ostrzegała Stanów Zjednoczonych przed atakami na rosyjskich dygnitarzy wojskowych i atakami na obiekty na Krymie, jak to miało miejsce w przypadku mostu Krymskiego.
Jednak każda operacja CIA na Ukrainie i dla Ukrainy podlega ograniczeniom nałożonym przez administrację Bidena, aby nie wciągnąć Stanów Zjednoczonych w bezpośredni konflikt z Rosją.
„To trudna równowaga: CIA jest aktywnie zaangażowana w wojnę, nie łamiąc podstawowej obietnicy administracji Bidena, która mówi, że na [ukraińskiej – red.] ziemi nie stanie amerykańska noga” – cytują dziennikarze „Newsweeka” amerykańskiego oficera wywiadu.
Z kolei inny rozmówca gazety, emerytowany wysoki oficer wywiadu wojskowego, słusznie zauważył: „Jeśli chcemy, żeby Kijów nas usłyszał, musimy sobie przypomnieć, że to Ukraińcy wygrywają wojnę, nie my”.
Przypomnijmy, 24 lutego 2022 roku Putin, mimo wszystkich ostrzeżeń z Zachodu, wydał rozkaz inwazji swoich wojsk na Ukrainę. Głównym zadaniem Moskwy było szybkie zajęcie Kijowa i przejęcie władzy na Ukrainie. Jednak nie doszło do tego: Siły Zbrojne Ukrainy, przy wydatnej pomocy m.in. CIA, odparły Rosjan z wielu regionów, w tym spod stolicy, w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Po jesiennej kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy rosyjscy najeźdźcy wycofali się także z obwodów charkowskiego i chersońskiego.
W tym czasie znacząco wzrosła pomoc wojskowa Zachodu dla wojsk ukraińskich – na Ukrainę zaczęły napływać czołgi, zaawansowane systemy obrony powietrznej i broń dalekiego zasięgu. USA nadal rozważają dostarczenie pocisków ATACMS i myśliwców F-16 Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Obecnie wojska ukraińskie prowadzą operacje zaczepne w celu wyzwolenia południowych regionów państwa i Krymu. Na efekty trzeba poczekać.
Opr. TB, www.newsweek.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!