Poniedziałkowy (22 maja 2023 r.) wypad na okolice Biełgorodu Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego oraz Legion „Wolność Rosji” przyniósł ukraińskim Siłom Zbrojnym zdobycz wręcz bezcenną – nieuszkodzony rosyjski system walki elektronicznej R-330Ż „Żytiel” i to w najnowszej konfiguracji!
Ten ultra nowoczesny system potrafi zagłuszać „niezagłuszalną” łączność satelitarną i kodowanego GPS-u, a więc stanowi śmiertelne zagrożenie dla komunikacji wojskowej Ukrainy. W tej chwili bez wątpienia trafi do laboratoriów NATO i zostanie szczegółowo zbadany przez wojskowych specjalistów. Okaże się wtedy, czy Rosjanie rzeczywiście zmodernizowali swoje systemy i jaką technologię wykorzystali do ich rozbudowy.
System walki elektronicznej R-330Ż „Żytiel” (Р-330Ж „Житель”) jest zamontowany na podwoziu ciężarówki Ural 43203. Cztery anteny i generator prądu znajdują się na ciągniętej przez nią przyczepie. Anteny są podnoszone ręcznie z użyciem wyciągarek mechanicznych. W trybie rozpoznania system pracuje na częstotliwościach w zakresie 100–2000 MHz, natomiast zagłuszanie może prowadzić na częstotliwościach 800–960; 1227,6; 1575,42; 1500–1700 i 1700–1900 MHz.
System ma możliwość zagłuszania naziemnych celów w promieniu 20–25 kilometrów, w przypadku urządzeń znajdujących się na statkach powietrznych zasięg wynosi 50 kilometrów. Jednocześnie może pracować na dwunastu pasmach.
„Żytiel” służy do zagłuszania systemów łączności satelitarnej Inmarsat i Iridium, system nawigacji satelitarnej GPS–NAVSTAR oraz stacji bazowych systemu łączności komórkowej GSM 900/GSM 1800, może zwalczać bezzałogowe statki powietrzne i pociski manewrujące.
„Żytiel” nie ma możliwości selekcji i zagłuszania wybranych nadajników, zagłuszane są wszystkie urządzenia pracujące w jego zasięgu. Przed włączeniem nadajników sygnał ostrzegawczy jest rozsyłany do własnych jednostek stacjonujących w pobliżu; sygnał, który pozwala na ponowne wykorzystanie własnych radiostacji, jest przesyłany przez systemy łączności przewodowej lub komunikatory.
Obsługa w czasie pokoju liczy trzech żołnierzy, w czasie wojny jest zwiększana do czterech. Generator elektryczny znajdujący się na wyposażeniu stacji zapewnia jej pracę przez 1600 godzin.
Przejście do pozycji bojowej zajmuje obsłudze 40 minut, powrót do pozycji marszowej 20 minut.
Systemy walki elektronicznej R-330Ż „Żytiel” były wykorzystywane przez Rosjan od początku wojny na Ukrainie, czyli od 2014 roku. Do tej pory ukraińskim Siłom Zbrojnym udało się zniszczyć co najmniej cztery „Żytiele”.
RES na podst. PAP, Twitter, Wikipedia.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!