Narodowe Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie zdecydowało się przekazać na przechowanie, ale też na ekspozycję w Polsce, 38 najcenniejszych dzieł sztuki holenderskiej, włoskiej i hiszpańskiej. Dzieła znalazły schronienie na Zamku Królewskim w Warszawie.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie toczy się także o kulturę i tożsamość ukraińską. Wskazał, że w wyniku działań wojennych 1 400 ukraińskich instytucji kultury doznało szkód, a ⅓ została zniszczona.
Przypomniał, że na prośbę ukraińskich instytucji w Polsce znajduje się także część innych kolekcji z tego państwa. Są to prezentowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz ekspresyjne rzeźby Johanna Georga Pinsla w Zamku Królewskim na Wawelu.
Szef resortu kultury zapowiedział także, że następne wystawy dzieł z ukraińskich kolekcji są przygotowywane w Malborku i w Krakowie.
„Do Polski trafiła trzecia grupa dzieł z muzeów na ogarniętej wojną Ukrainie. […] To dowód na to, że kultura broni się podwójnie. Wspieramy kulturę i tożsamość ukraińską, a relacje polsko-ukraińskie dobrze się rozwijają. Federacja Rosyjska chciała zniszczyć Ukrainę, a mimowolnie zbudowała coś pięknego i dobrego, czego wyrazem jest właśnie to, że polska publiczność będzie mogła podziwiać wspaniałe dzieła sztuki z kijowskiej kolekcji”
– powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas prezentacji na Zamku Królewskim w Warszawie dzieł z kijowskiej kolekcji.
Jednym z najcenniejszych dzieł, które przyjechały do Warszawy, jest „Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV” Elisabeth Vigée Le Brun. Obraz namalowany w 1797 r. w Petersburgu był ostatnim z dwóch malarskich portretów króla. Inne nie mniej cenne malowidło to „Architektoniczne capriccio z ruinami świątyni” – obraz namalowany przez królewskiego malarza Bernarda Bellotta, stanowiący dopełnienie monograficznej wystawy tego artysty, jaka odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w ubiegłym roku. W zbiorze znajduje się także obraz „Widok z wodospadem” Jeana-Baptiste’a Pillementa – artysty pracującego dla Stanisława Augusta przy modernizacji wnętrz warszawskiego zamku.
Wśród przywiezionych dzieł znalazły się również obrazy renesansowych i barokowych mistrzów włoskich: Jacopa del Sellaio, Giovanniego Francesca Barbieriego znanego jako Guercino, Michelangela Pace, zw. Michelangelo del Campidoglio. Jedną z ozdób tej części kolekcji jest weduta Francesca Tironiego – malarza tworzącego w Wenecji. Spośród dzieł malarzy flamandzkich i niderlandzkich wyróżniają się prace: Jacoba Jordaensa („Kupid i śpiące nimfy”), Petera Paula Rubensa („Bóg rzeki Skaldy”, „Kybele i bogini Antwerpii”), Gijsbrechta Leytensa („Pejzaż zimowy”) i Fransa Franckena II („Gabinet sztuki”).
Malarstwo hiszpańskie reprezentują dwa niezwykle cenne obrazy. Pierwszy to „Portret infantki Małgorzaty Teresy”, będący kopią według Velázqueza wykonaną w studio Juana Bautisty Martineza del Mazo, zięcia artysty. Obraz ten od lat jest znakiem rozpoznawczym kijowskiego muzeum. Drugi obraz to „Martwa natura z serwisem do czekolady” z 1640 r. – jedno z kilkunastu zachowanych na świecie dzieł autorstwa przedwcześnie zmarłego Juana de Zurbarána.
Prezentację arcydzieł z kijowskiego Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko uzupełniają m.in. renesansowe włoskie cassone, czyli skrzynie posagowe, wenecka lektyka oraz francuskie gerydony.
RES na podst. inf. MKiDN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!