Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości do 1,2 mld dolarów. Według strony internetowej Pentagonu, nowa pomoc zostanie udzielona Ukrainie w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).
„Ten pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy podkreśla ciągłe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zaspokojenie najpilniejszych potrzeb Ukrainy poprzez zobowiązanie się do zapewnienia w jak najkrótszym czasie krytycznych zdolności, takich jak systemy obrony powietrznej i amunicję, przy jednoczesnym budowaniu zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do obrony jej terytorium i odpierania rosyjskiej agresji w perspektywie długoterminowej” – czytamy w komunikacie.
W ramach USAI rząd USA kupuje broń od producentów lub partnerów. Dzisiejsze oświadczenie oznacza rozpoczęcie procesu zawierania umów w celu zapewnienia Ukrainie dodatkowych priorytetowych możliwości w przyszłości. Dostarczenie tej broni na Ukrainę zajmie trochę czasu.
Jednocześnie nowy pakiet bezpieczeństwa daje Ukrainie następujące możliwości: dodatkowe systemy obrony powietrznej i amunicję; sprzęt do integracji wyrzutni, rakiet i radarów typu zachodniego z ukraińskimi systemami przeciwlotniczymi; amunicję do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych; pociski do artylerii kalibru 155 mm; komercyjne usługi w zakresie zdjęć satelitarnych; wsparcie w zakresie szkoleń i konserwacji.
Stany Zjednoczone po raz ostatni ogłosiły pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 300 milionów dolarów 3 maja br. Siłom Zbrojnym Ukrainy przekazano między innymi amunicję do wyrzutni HIMARS i rakiety Hydra-70. W pakiecie tym znajdowały się również systemy broni przeciwpancernej AT-4 i Carl Gustaf, rakiety niekierowane Hydra-70; broń strzelecka i amunicja do niej; wybuchowa amunicja do niszczenia umocnień.
Z kolei koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że Waszyngton przykłada dużą wagę do dostarczania systemów obrony powietrznej.
Zaznaczył, że ukraińscy żołnierze byli w stanie zestrzelić większość pocisków manewrujących wystrzelonych na początku maja dzięki systemom obrony przeciwlotniczej zapewnianym nie tylko przez Stany Zjednoczone, ale także przez inne państwa.
Opr. TB, www.defense.gov
1 komentarz
Kocur
9 maja 2023 o 17:28Chwała Stanom za to i innym którzy wspierają ukraińską armię. Moskal nie może odnieść zwycięstwa. Tylko rozgromienie wchodzi w grę. Ukraina powinna maksymalnie atakować zaplecze celem wprowadzenia dezorganizacji w ruskich zasobach. To połowa sukcesu zapowiadanego kontrnatarcia moim zdaniem.