Poziom aprobaty dla działań Kremla i pozytywne nastawienie do rosyjskiego przywództwa gwałtownie spadły na całym świecie po rozpętaniu przez Rosję wojny na pełną skalę z Ukrainą w 2022 roku.
Jak wynika z szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego przez Amerykański Instytut Badania Opinii Publicznej – Gallup w 137 krajach i regionach, w 2022 roku 57% respondentów zadeklarowało, że nie aprobuje rosyjskiego przywództwa (rok wcześniej było to 38%). 21% respondentów stwierdziło, że popiera władze Rosji, w 2021 roku było ich 33%. Stosunek do Rosji pogorszył się nawet w krajach, których przywódcy odmówili potępienia wojny.
„USA i ich sojusznicy w Europie i Azji potępili rosyjską inwazję na Ukrainę, ale aprobata dla Rosji spadła w prawie wszystkich regionach świata. Ponieważ wojna Rosji z Ukrainą trwa, a prezydent Rosji Władimir Putin jest teraz oskarżany o zbrodnie wojenne, całkiem możliwe, że Rosja będzie jeszcze bardziej izolowana” – zauważa Gallup.
Stosunek do Rosji najbardziej zmienił się w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Tutaj średnia ocena akceptacji spadła o 21 punktów procentowych do 16%, a średnia ocena dezaprobaty wzrosła o 30 punktów do 61%.
Liderem dezaprobaty była Ukraina (96%), a następnie Polska (95%). Ponad 90% społeczeństwa nie aprobuje działań rosyjskiego przywództwa w USA, Kanadzie i 10 różnych krajach europejskich.
Również na Tajwanie stosunek do Rosji znacznie się pogorszył – poziom dezaprobaty wzrósł w ciągu roku z 26% do 72%. W sąsiadującym z Rosją Kazachstanie aprobata dla rosyjskich władz spadła do 29% z 55%, a dezaprobata podskoczyła do 50% z 20%.
W Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie poziom dezaprobaty wzrósł o 12 punktów do 55%. Afryka na południe od Sahary była jedynym regionem przebadanym przez Instytut Gallupa, w którym średnia ocen rosyjskich przywódców (35%) pozostała wyższa niż średnia ocen dezaprobaty (32%). Jednocześnie poziom dezaprobaty skoczył z 21% do 32%.
Przypomnijmy, październikowy sondaż grupy socjologicznej „Reitynh” pokazał, że Ukraińcy za najbardziej przyjazne kraje uznają Polskę, Litwę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Kanadę, a za najbardziej wrogie Rosję, która rozpętała wojnę na pełną skalę, i Białoruś, która popiera rosyjską agresję przeciwko Ukrainie.
Jednocześnie, jak wynika z sondażu przeprowadzonego pod koniec lutego przez Centrum Razumkowa, na Ukrainie nadal pozytywnie nastawionych do Rosjan jest 2% ludności. Jeszcze w kwietniu 2014 roku względna większość (45%) Ukraińców wyrażała pozytywny stosunek do obywateli Rosji.
Opr. TB, news.gallup.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!