W dniu 6 stycznia 2023 roku, w święto Trzech Króli, w Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie zainaugurowany został Rok Władysława Syrokomli, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Poety. Uroczystość połączono z prezentacją kalendarza ściennego na rok 2023 pt. „Droga Władysława Syrokomli 1823–1862”.
Władysław Syrokomla, a właściwie Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz herbu Syrokomla, urodził się 29 września 1823 roku w Smolgowie na Białorusi, a zmarł 15 września 1862 roku w Wilnie. Wybitny poeta i tłumacz epoki romantyzmu, nazywany często lirnikiem wioskowym, autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII-wieczną sielankę oraz przyśpiewek ludowych, pochowany został na Cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie funkcjonuje w dworku zlokalizowanym we wsi położonej na południowy wschód od Wilna (14 km), przy starej szosie Wilno–Mińsk. Zachował się tam XIX-wieczny drewniany budynek, w którym w 1853 roku, po stracie trojga dzieci, zamieszkał Władysław Syrokomla z żoną Pauliną z Mitraszewskich Kondratowiczową.
W okresie lat 1919–1969 w dworku mieściła się szkoła, która do wybuchu II wojny światowej nosiła ona imię Syrokomli. Od 1969 roku w lewym skrzydle budynku funkcjonowała biblioteka, zaś w prawym, gdzie pierwotnie znajdował się gabinet poety, w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Władysława Syrokomli w 1975 roku uruchomiono muzeum. Można w nim obejrzeć osobiste rzeczy poety, meble, książki, z których korzystał.
W 2011 roku dokonano przebudowy gmachu, a przy muzeum powstało pierwsze na Wileńszczyźnie Centrum Informacji Turystycznej.
Jak informuje dyrektor Muzeum Władysława Syrokomli Helena Bakuło:
„Zainteresowanie dworem w Borejkowszczyźnie rośnie z roku na rok. To miejsce jak magnes przyciąga ludzi w różnym wieku. Panujący tu spokój i romantyczna atmosfera przyciąga tych, którym nieobca jest spuścizna historyczna tej ziemi i towarzyszące jej piękno. Przyjeżdżają tutaj po to, aby oderwać się od rzeczywistości, od ustawicznego pośpiechu i prozy codziennego życia, żeby wypocząć”.
W 2011 roku dokonano rekonstrukcji muzeum i biblioteki za pieniądze otrzymane z Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej i Samorządu Rejonu Wileńskiego.
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin i ogłoszenia Roku Władysława Syrokomli, dyrektor Helena Bakuło zapowiedziała liczne imprezy kulturalne, tematycznie powiązane z jego twórczością poetycką, ale też jako podróżnika.
Pierwszym wydarzeniem, wpisującym się w te zapowiedzi, jest właśnie publikacja przez Muzeum kalendarza ściennego na rok 2023, zatytułowanego „Droga Władysława Syrokomli 1823–1862”.
Wydawnictwo, które zaprezentowała zebranym Alina Balčiūnienė, autorka wraz z Józefem Szostakowskim zdjęć do kalendarza, zawiera wiersze Władysława Syrokomli. Szatę graficzną zaprojektował znany grafik komputerowy Sławomir Subotowicz.
Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie – ul. Sirokomlės 5 (V. Sirokomlės g. 5), wieś Bareikiškės, gmina Rukainiai, 13176, Litwa.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!