Niemcy są otwarte na wykorzystanie miliardów euro w zamrożonych rosyjskich aktywach, aby pomóc Ukrainie w odbudowie. Warunkiej jest tylko uregulowanie kwestii prawnych i poparcie sojuszników, donosi Bloomberg.
Rząd kanclerza Olafa Scholza popiera żądania Ukrainy dotyczące reparacji wojennych, ale nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie przejęcia rosyjskich aktywów państwowych z powodu różnic w rządzącej koalicji.
Jeśli Berlin zdoła rozwiązać własne problemy, może nadać nowy impuls dyskusjom w Unii Europejskiej i wywrzeć presję na Stany Zjednoczone, aby przejęły aktywa, takie jak rezerwy banku centralnego, które zostały zamrożone w odpowiedzi na rosyjską inwazję.
Jak wynika z publikacji, niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Berbock nalega, aby możliwe było przejęcie przynajmniej części zamrożonych aktywów.
Minister finansów Christian Lindner, który stoi na czele pro-biznesowych Wolnych Demokratów, jest bardziej ostrożny. Obawia się, że konfiskata aktywów rosyjskiego banku centralnego może stworzyć niebezpieczny precedens i wciągnąć kraje europejskie i ich sojuszników w prawne bagno.
UE i kraje G7 zamroziły około 300 miliardów euro rezerw rosyjskiego banku centralnego. UE zamroziła również około 19 miliardów euro aktywów należących do objętych sankcjami rosyjskich biznesmenów, choć szacunki te nie są kompletne. Te aktywa są w stanie zawieszenia i nie mogą być obecnie dystrybuowane.
Zamiast bezpośredniego aresztowania, bardziej prawdopodobną drogą prawną byłoby zajęcie majątku osób, którym udowodniono udział w rosyjskich zbrodniach wojennych, powiedział jeden z rozmówców. Jednak rozpatrywanie takich spraw w sądzie może zająć lata, co może zredukować taką inicjatywę do zwykłego symbolizmu.
Szczegóły dyskusji pokazują, że możliwość zajęcia aktywów wykracza poza debatę teoretyczną i przechodzi do praktycznej realizacji, ale nadal istnieją poważne przeszkody. Scholz chce, aby każdy ruch był skoordynowany z sojusznikami i prawnie jasny.
Wcześniej informowano, że Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie naciskają na Szwajcarię w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów, które mogłyby zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy po rosyjskiej inwazji.
Przypomnijmy, że najbogatsi rosyjscy oligarchowie stracili w ubiegłym roku prawie 95 miliardów dolarów na tle surowych sankcji nałożonych przez kraje zachodnie w związku z wojną na Ukrainie.
ba za bloomberg.com/europeeurointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!