W Wilnie odsłonięto duży mural z podobizną uwięzionego przez reżim Łukaszenki Alesia Bialackiego, przewodniczącego Centrum Praw Człowieka „Wiasna” i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku.
Powstanie muralu z wizerunkiem Alesia Bialackiego było inicjatywą litewskiego MSZ. Projekt wsparło Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, którego założycielem jest Bialacki i które w związku z prześladowaniami na Białorusi zmuszone zostało przenieść swą działalność do Wilna.
Jak przypomniał obecny na uroczystości wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adamenas, władze litewskie nie mogły nie poprzeć takiego muralu, gdyż projekt ten ucieleśnia wszystkie wartości, o które Litwa walczy na co dzień – zaznaczył :
„Dla nas Aleś Bialacki jest symbolem i twarzą oporu i walki o wolność, demokrację, europejską przyszłość Białorusi. Jest Nelsonem Mandelą naszych czasów. I Komitet Noblowski uznał to przyznając mu nagrodę. W osobie Alesia, przekazujemy wiadomość o wszystkich Białorusinach, którzy przebywają w więzieniach jako więźniowie polityczni – na dzień dzisiejszy jest ich 1435. I wysyłamy wiadomość całemu światu, że nie możemy zapominać o tych ludziach, którzy walczą o to, co dla nas jest codziennością – dla nich jest to cel, dla którego są zmuszani do pójścia do więzienia, poddania się torturom, a nawet muszą za to umierać”.
Mural z portretem Alesia Bialackiego stanął przed Ambasadą Białorusi na Litwie. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. W swoim przemówieniu poeta, dziennikarz i przedstawiciel CPC „Wiasna” Siarżuk Sys wspomniał o tym:
„Nie mogę tu dzisiaj stać bez wzruszenia. Bo patrzę Alesiowi w oczy, w których dostrzegam niemy wyrzut. Patrzy na drugą stronę ulicy, gdzie są czarno-szare ściany naszej ambasady. Często organizujemy tutaj nasze akcje. Chcemy dotrzeć do władz Białorusi i powiedzieć: wszystko, co robią dzisiaj, jest złe. Ale społeczeństwo obywatelskie Białorusi żyje, żyje i będzie żyć. Kontynuujemy naszą działalność na Litwie. Dziękujemy tym ludziom, którzy dajcie nam możliwość dalszej obrony praw człowieka tutaj na Białorusi”.
Jak informowaliśmy, 5 stycznia 2023 w Mińsku rozpocznie się proces Alesia Bialackiego i jego najbliższych współpracowników, Walentyna Stefanowicza i Uładzimira Łabkowicza.
ba za spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!