Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim, 16 listopada 2022 roku zakończyło przyjmowanie zgłoszeń do II edycji konkursu „Za zasługi dla sportu polonijnego”.
Obie organizacje, uznając sport jako jeden z tych elementów, które najsilniej jednoczą Polonię, są organizatorem konkursu, mającego nagrodzić osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w rozwój sportu polonijnego na świecie – w myśl maksymy ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego Pierre de Coubertina: „Sport jest częścią dziedzictwa każdego człowieka i nic nigdy go nie zastąpi”.
Warto dodać, iż Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” od chwili powstania:
„przekonując nas jak wielką rolę w wychowaniu młodzieży, kształtowaniu charakteru, wreszcie w samej edukacji, odgrywa sport i wysiłek fizyczny. Postrzegamy sport jako istotny czynnik kształtujący tożsamość narodową i postawy patriotyczne. Sport jest tą płaszczyzną, która, jak żadna inna, w sposób szczególny łączy Polaków żyjących na całym świecie.
Stowarzyszenie «Wspólnota Polska» od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń – igrzyska, turnieje, mistrzostwa, rozgrywki, spartakiady, zawody, mitingi, obozy sportowe – zarówno w kraju, jak i za granicą. Co roku w organizowanych przez Stowarzyszenie «Wspólnota Polska» w Polsce minimum 12 polonijnych wydarzeniach sportowych bierze udział ponad 4000 sportowców z 32 krajów, 50 organizacji i klubów ze wszystkich kontynentów, rywalizując w minimum 26 dyscyplinach”.
W ubiegłorocznej I edycji konkursu nagrody „Za zasługi dla sportu polonijnego” odebrali zarówno „Polonijny sportowiec roku” – zwycięzcą został Paweł Myśliwiec z USA, jak też „Animator sportu polonijnego” – laur przypadł Henrykowi Cieślarowi z Czech. W kategorii „Samorząd lokalny na rzecz sportu polonijnego” nagrodę uzyskało miasto Toruń, zaś w kategorii „Instytucja działająca na rzecz sportu polonijnego” nagrodę odebrała Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego na Litwie, której dyrektorem jest Marian Kaczanowski.
W obecnej edycji konkursu „Za zasługi dla sportu polonijnego” przyjmowane były zgłoszenia kandydatur na „Polonijnego sportowca roku”, a mogły to uczynić organizacje, kluby, stowarzyszenia, firmy oraz osoby indywidualne działające w kraju i za granicą. Co ważne – kandydatury zgłoszone, a nie nagrodzone w danym roku, będą rozpatrywane ponownie w kolejnych edycjach.
Nagrody w konkursie „Za zasługi dla sportu polonijnego” przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, jej Komisji Turystyki i Sportu oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Decyzje Kapituły są ostateczne i nie podlegają dalszemu zaskarżeniu.
Nagrody przyznawane będą podczas uroczystej gali, z możliwością jej organizacji w szczególnych przypadkach w trybie on-line.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!