Niemiecka gazeta „Berliner Zeitung” ocenila, że władze USA są „na drodze do wypchnięcia Rosji z europejskiego rynku energii”. Chodzi o to, że amerykański koncern Westinghouse otrzymał kontrakt na budowę z Polsce pierwszej elektrowni atomowej.
Jak napisała niemiecka gazeta amerykańska inwestycja jest wyrazem „kompleksowego nuklearnego partnerstwa energetycznego” zawartego przez Polskę z USA jeszcze w 2020 roku.
„Berliner Zeitung” zwraca uwagę, że amerykańska sekretarz do spraw energetyki Jennifer Granholm napisała wprost na portalu społecznościowym, że ,porozumienie z Polską to „jasny sygnał pod adresem Rosji”.
„Nie pozwolimy dłużej na to, żeby wykorzystywała energię jako broń. Zachód solidarnie przeciwstawi się nie sprowokowanej agresji i zdywersyfikuje łańcuch dostaw energii, a także wzmocni współpracę w dziedzinie ochrony klimatu” – napisała.
Pierwszy reaktor w Polsce ma rozpocząć pracę w 2033 roku.
Gazeta zwraca uwagę, że Westinghouse – niezależnie od politycznych napięć między Waszyngtonem a Pekinem – działa także na terenie Chin. Koncern zapowiedział niedawno, że zainstaluje dwa reaktory AP1000 w elektrowni atomowej Lianjiang w Zhanjiang.
– Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki – oświadczyła z kolei minister klimatu i środowiska Polski Anna Moskwa.
„Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz towarzyszące jej działania o naturze ekonomicznej i hybrydowej, stawiają sektor energetyczny w Europie w obliczu bardzo poważnych wyzwań. Potwierdzają tym samym konieczność podjęcia pilnych rozstrzygnięć w zakresie wyboru partnera w ramach realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej” – napisano w komunikacie polskiego rządu. Cały komunikat tutaj
Oprac. MaH, dw.com, gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!