Lista zawierająca 121 nazwisk osób narodowości polskiej, które zostały zamordowane w czasach Wielkiego Terroru, pochowanych w zbiorowej mogile w Kazachstanie – trafiła do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jak podkreśla dyrekcja, to ważny dokument, który zawiera dokładane dane personalne, dzięki temu można nadać ofiarom konkretne imiona i nazwiska.
Delegacja Muzeum Pamięci Sybiru wzięła udział w I Kongresie Archiwistów „Otwarte Społeczeństwo – Otwarte Archiwa”, który odbył się w Kazachstanie w dniach 18–21 października 2022 r.
Uczestnicy Kongresu odbyli serię wizyt studyjnych w kazachstańskich archiwach i muzeach. Szczególny wymiar miał pobyt w Muzeum Ofiar Represji Politycznych w Kazachstanie, które mieści się niedaleko Ałmaty, w miejscowości Żanałyk (Жаналык). W bezimiennych, zbiorowych mogiłach, pogrzebano tam tysiące ofiar Wielkiego Terroru, różnych narodowości. Polska delegacja, w skład której oprócz Muzeum Pamięci Sybiru wchodzili przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej, Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, otrzymała listę ustalonych ofiar narodowości polskiej pochowanych w tym miejscu. Spis 121 nazwisk wraz z krótkimi biogramami represjonowanych odebrał dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. dr hab. Wojciech Śleszyński. Analogiczną listę z ofiarami narodowości koreańskiej otrzymała delegacja z Korei Południowej.
Pozyskanie listy nazwisk z Kazachstanu było możliwe dzięki nawiązaniu przez muzeum współpracy z Kazachstanem i zainaugurowaniem w połowie roku Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej, która zakłada współpracę badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a także badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód.
Lista nazwisk Polaków ofiar Wielkiego Terroru
ba za sybir.bialystok.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!