Zdecydowana większość ankietowanych obywateli Ukrainy opowiada się za kontynuacją walki zbrojnej pomimo rosyjskich ataków rakietowych. Świadczą o tym wyniki ogólnoukraińskiego badania opinii publicznej „Omnibus”, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) 21-23 października.
Według sondażu, pomimo rosyjskiego ostrzału niszczącego infrastrukturę i powodującego ofiary śmiertelne, 86% respondentów odpowiedziało, że walka zbrojna powinna być kontynuowana, nawet jeśli ostrzał będzie kontynuowany. 71% z nich w pełni zgadza się z tą opinią (pozostałe 15% raczej się zgadza).
Tylko 10% respondentów odpowiedziało, że konieczne jest rozpoczęcie negocjacji, aby jak najszybciej powstrzymać ostrzał, nawet jeśli trzeba będzie pójść na ustępstwa wobec Rosji (6% odpowiedziało, że trzeba rozpocząć negocjacje „szybko”, a 4 % – że konieczne jest „całkowite” rozpoczęcie negocjacji). Kolejne 4% miało trudności z udzieleniem odpowiedzi.
Ponadto potrzebę kontynuowania walki popiera 88% respondentów na zachodzie Ukrainy, 89% w centrum, 86% na południu i 69% na wschodzie.
Jednocześnie wśród respondentów, którzy wybrali rosyjski do wywiadu, zdecydowana większość (66%) uważa również, że opór zbrojny powinien być kontynuowany, nawet jeśli ostrzał będzie trwał, a tylko 29% uważa, że należy rozpocząć negocjacje, nawet jeśli trzeba będzie pójść na ustępstwa.
Wśród osób, które odpowiedziały po ukraińsku, 89% ankietowanych opowiada się za kontynuowaniem walki.
Zastępca dyrektora KMIS Anton Hruszeckij zauważył, że „ogólnokrajowy ból spowodowany stratami i zniszczeniem nie onieśmiela ludzi, ale jest kierowany” na gniew i złość na wrogów.
„Naród ukraiński utrzymuje silną jedność i stabilność i jest gotowy kontynuować walkę aż do zwycięstwa” – powiedział.
Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów telefonicznych z wykorzystaniem komputera (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo, CATI na podstawie losowej próby numerów telefonów komórkowych (z losowym generowaniem numerów telefonów i późniejszym ważeniem statystycznym). Przebadano 1000 respondentów mieszkających we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Republiki Autonomicznej Krymu). Ankieta została przeprowadzona z osobami dorosłymi (w wieku 18 lat i więcej), którzy w momencie rozmowy przebywali na terytorium Ukrainy (w granicach kontrolowanych przez władze ukraińskie przed 24 lutego 2022 r.) Próba nie obejmowała mieszkańców terytoriów, które czasowo nie były kontrolowane przez władze ukraińskie przed 24 lutego 2022 roku (AR Krymu, Sewastopola, niektórych terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego).
Opr. TB, kiis.com.ua
1 komentarz
Kocur
24 października 2022 o 14:31Niestety nie ma innej alternatywy, ruskie muszą oberwać po mordzie do końca, żadnych negocjacji i zawieszenia broni. Minusem takiego wyjścia są straty wśród ludności i większe zniszczenia, ale ruski musi poczuć buta na swojej gębie, inaczej nic z tego nie będzie.