Żądanie uwolnienia dziennikarza mediów polskich na Białorusi Andrzeja Poczobuta oraz trzydziestu kolegów, więzionych przez reżim dyktatorski Aleksandra Łukaszenki, stało się przedmiotem jednej z trzech uchwał, przyjętych przez delegatów IX Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, który odbył się w Warszawie, w dniu 7 października.
Organizatorami wydarzenia były Fundacja Wolność i Demokracja oraz Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie.
Oprócz solidarności zadeklarowanej przez Federację Mediów Polskich na Wschodzie z Andrzejem Poczobutem i innymi białoruskimi kolegami, przedstawiciele kilkunastu redakcji polskich mediów z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Kirgistanu i Węgier w dokumentach końcowych forum, postulowali także, iż potępiają rosyjską agresję zbrojną i wspierają polskie media na Ukrainie w niełatwej misji przeciwstawiania się rosyjskiej propagandzie, wypaczającej prawdziwy obraz rosyjskiej inwazji.
Wzmocnić media polskie na Wschodzie w występowaniu wspólnym frontem przeciwko opresyjnym i zbrodniczym reżimom dyktatorskim Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki ma oceniona pozytywnie w kolejnej uchwale przez delegatów Zjazdu polityka dofinansowania redakcji, działających za wschodnią granicą w trybie kilkuletnim.
Poza postulatami, wyrażonymi w trzech osobnych uchwałach delegaci IX Zjazdu Mediów Polskich na Wschodzie wybrali nowe władze organizacji. Jej prezesem na najbliższą roczną kadencję został Rajmund Klonowski z Kuriera Wileńskiego. W skład pomagającego prezesowi Zarządu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie weszli natomiast: Jerzy Wójcicki (Ukraina), Ryszard Stankiewicz (Łotwa), Robert Mickiewicz (Litwa), Andrzej Pisalnik (Białoruś) oraz Piotr Piętka (Węgry). Ponadto powołana została Rada Programowa organizacji, w której składzie znalazła się kolejna reprezentantka polskich mediów na Białorusi, działaczka polska i dziennikarka z Brześcia – Anna Paniszewa.
IX Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie stał się okazją do kilku ważnych dyskusji panelowych. Dwie z nich dotyczyły mediów polskich na Ukrainie oraz na Białorusi. Pierwsza – zagrożeń i wyzwań stojących przed dziennikarzami polskimi relacjonującymi sytuację w tych krajach. Drugi zaś panel, w którym media polskie na Białorusi reprezentował redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl Andrzej Pisalnik, miał na celu omówienie roli mediów polskich na Białorusi i Ukrainie w obliczu zbrojnej agresji rosyjskiej na Ukrainie i hybrydowej, coraz bardziej totalnej, obecności „ruskiego miru” na Białorusi.
Wśród gości honorowych forum dziennikarskiego byli znani i wpływowi przedstawiciele polskiego życia politycznego, a mianowicie: wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Maria Gosiewska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministra, pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak oraz minister Michał Dworczyk, pełniący obowiązki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!