Premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami rządu przybył do Wilna, gdzie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Podczas wizyty szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą oraz premier Ingridą Šimonytė. Głównymi tematami rozmów są m. in. kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz sytuacja na Ukrainie.
Jak informuje PAP, w konsultacjach, które odbędą się pod przewodnictwem premierów Morawieckiego i Šimonytė udział wezmą przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, obrony, aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii, finansów, edukacji i nauki, zdrowia, rodziny i polityki społecznej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.
„Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy w kluczowych dziedzinach. Podczas konsultacji premierzy podpiszą wspólną deklarację w sprawie rozwoju współpracy dwustronnej” – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Dodał, że podczas spotkania premiera Morawieckiego z prezydentem Nausedą i premier Šimonytė ma być omawiana m.in. sytuacja na Ukrainie.
Tymczasem 15 września Polacy zLitwy zorganizowali w Wilnie wiec przeciwko dyskryminacji polskiego szkolnictwa na Litwie,
Jak poinformował portal zw.lt, polskie szkoły w rejonie wileńskim, trockim i solecznickim dalej walczą o przetrwanie. O swoją przyszłość obawiają się m. in. szkoły im. Pawła Brzostowskiego w Turgielach, św. Jana Bosko w Jałówce, św. Kazimierza w Miednikach, Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach, im. Anny Krepsztul w Butrymańcach, im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, im. Longina Komołowskiego w Połukniu.
Pikieta odbyła się przed Ambasadą Republiki Czeskiej w Wilnie.Organizatorzy protestu miejsce wybrali nieprzypadkowo – od 1 lipca 2022 r. do końca roku Republika Czeska przewodniczy Radzie Unii Europejskiej i koordynuje realizację wszelkich zadań i rozstrzyganie potencjalnych problemów w ramach Rady UE. Głos Czech jest bardzo ważny, tym bardziej że Republika Czeska stanowi pozytywny przykład rozstrzygania wszelkich spraw dotyczących praw mniejszości narodowych w oświacie, kulturze, życiu społecznym i politycznym.
ba na podst. zw.lt/PAP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!