Sejm Łotwy jednogłośnie poparł projekt ustawy o wycofaniu Łotewskiego Kościoła Prawosławnego (ŁKP) spod zwierzchnictwa Patriarchatu Moskiewskiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Ta inicjatywa została przedłożona parlamentowi przez prezydenta Łotwy Egilsa Levitsa, informuje źródło Delfi.
Prezydent Łotwy zauważa, że w państwie „niezależnym, demokratycznym i prawnym” wyznawcy prawosławia potrzebują niezależnego i autonomicznego Kościoła. Przypomniał, że osiągnięto to pod kierownictwem arcybiskupa Janisa Pommersa wkrótce po proklamowaniu Republiki Łotewskiej.w 1921 r. Wówczas Rosyjski Kościół Prawosławny przyznał autonomię łotewskiej Cerkwi.
„Przyjęcie ustawy utrwali historyczną autonomię i niezależność Łotewskiego Kościoła Prawosławnego i zapobiegnie wpływowi lub władzy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nad naszą Cerkwią” – powiedział przewodniczący sejmowej komisji praw człowieka i spraw publicznych Artus Kaiminsh.
W czerwcu 2019 r. łotewski parlament poparł propozycję wprowadzenia wymogu posiadania przez hierarchów stałego pobytu na Łotwie. Metropolitą lub biskupem może zostać tylko obywatel Łotwy, który na stałe mieszka w kraju przez co najmniej dziesięć lat.
Znowelizowana ustawa określa tryb zatwierdzania i odrzucania metropolity, arcybiskupów i biskupów. Zmiany prawne nie dotyczą kwestii kanonicznych, zaznaczono w adnotacji do projektu ustawy. Do 31 października kościół musi dostosować statut do nowych wymogów prawa.
ba na podst.svtv.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!