W Gruzji archeolodzy wykopali ząb sprzed 1,8 milionów lat. Sensacyjnego odkrycia dokonano na południu kraju we wsi Orozmani. Jak podają media, to szczątki wczesnego przedstawiciela rodzaju Homo.
Archeolodzy z Muzeum Narodowego Gruzji, którzy specjalizują się w epoce kamienia, przeprowadzają tam badania archeologiczne od 2019 roku. Pierwszym ważnym znaleziskiem był ząb tygrysa szablozębnego, które przestały istnieć na Południowym Kaukazie 1,5 mln lat temu.
Podczas prac odkryto starożytne artefakty, jak kamienne narzędzie. W 2021 roku naukowcy w rozmowie mówili, że znajdą szczątki hominidów.
„Ci ludzie są w tym samym wieku co nasi słynni Zezva i Mzia, pierwsi Europejczycy, a tutaj znaleźliśmy, z grubsza mówiąc, ząb ich kuzyna, co całkowicie zmienia ideę rozmieszczenia starożytnych Eurazjatów, starożytnych hominidów euroazjatyckich na terytorium Gruzji” – powiedział Giorgi Bidzinaszwili, który kieruje wykopaliskami.
DJK, ekhokavkaza.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!