„Poznajemy, pamiętamy, naśladujemy…” na obóz o takiej nazwie zaprosiło w dniach 14- 21 sierpnia do Węgrowa młodzież szkolną z Białorusi Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie.
Już drugi dzień pobytu na obozie przypadł na 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, na której cześć 15 sierpnia obchodzi swoje święto Wojsko Polskie. Obozowicze z Białorusi mieli w tym dniu okazję odwiedzić Ossów, w którym w ramach obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą zorganizowano rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości sprzed 102. lat.
Obserwacja rekonstrukcji bitwy i udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP Pikniku Wojskowym pozostawiły niezapomniane wrażenia oraz stały się doskonałą lekcją historii o wydarzeniach, które miały wpływ na losy narodów i państw Europy.
Obserwacja rekonstrukcji bitwy i udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP Pikniku Wojskowym pozostawiły niezapomniane wrażenia oraz stały się doskonałą lekcją historii o wydarzeniach, które miały wpływ na losy narodów i państw Europy.
Kolejne dni przebywania na obozie również były wypełnione w ważne wydarzenia rekreacyjno-edukacyjne. W ramach poznawania historii Polski polska młodzież z Białorusi w jednym z dni pobytu zwiedziła Warszawę. W kolejnym dniu grupa obozowiczów miała okazję poćwiczyć pływanie w Parku Wodnym w Siedlcach.
Niezwykle ciekawą stała się dla młodzieży polskiej z Białorusi swego rodzaju lekcja z ekonomii, odbyta podczas zwiedzania Muzeum Pieniądza w Warszawie.
O pokarm duchowy dla młodzieży organizatorzy zadbali, zapraszając młodych ludzi do Muzeum Diecezjalnego im Jana Pawła II w Drohiczynie. Podczas zwiedzania tego podlaskiego miasteczka młodzi ludzie napotkali więcej atrakcji. Zwiedzili bowiem Pomnik Niepodległości Polski na Górze Zamkowej biorąc przy okazji udział w warsztatach historycznych. Drohiczyn został zapamiętany także z powodu obcowania z niezwykle miłymi zwierzętami, jakimi są przybysze z Ameryki Południowej – alpaki.
Czas spędzony na obozie w Węgrowie stał się dla polskiej młodzieży z Białorusi także czasem spędzanym w rywalizacji sportowej, integracji przy grillu oraz organizowanych wieczorami przeglądów talentów artystycznych.
Organizatorzy obozu ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, żegnając gości z Białorusi zachęcali ich do starannej nauki języka polskiego w ciągu nadchodzącego roku szkolnego. Aktywny udział w zajęciach, które będą organizowane dla młodych ludzi online, jest warunkiem zakwalifikowania się na obóz, który zostanie zorganizowany podczas wakacji letnich także w przyszłym roku.
Znadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!