W dniach 30 i 31 lipca 2022 roku w Wilnie i Powiewiórce obradowała kolejna komisja konserwatorska zorganizowana przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”. Podczas spotkania eksperci ocenili planowane prace związane z obiektami stanowiącymi wspólne dziedzictwo krajów dawnej Rzeczypospolitej.
Ze środków Instytutu „Polonika” realizowane są na Litwie dwa projekty, których budżet wynosi 158 tys. zł. Są to: prace konserwatorskie przy schodach do wejścia głównego od strony północnej kościoła parafialnego pw. św. Kazimierza w Powiewiórce oraz uporządkowanie i zewidencjonowanie grobów żołnierzy Okręgu Wileńskiego Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej poległych lub zmarłych na Wileńszczyźnie.
Jak informuje red. Anna Bernat z Polskiej Agencji Prasowej – drewniany kościół pw. św. Kazimierza wraz z dzwonnicą w Powiewiórce, dawniej należącej do majątku Sorokpol, na Litwie jest wpisany na litewską listę dziedzictwa kulturowego. Powstał prawie 300 lat temu. Jego budowę ufundował w 1750 roku ówczesny właściciel dóbr Michał Soroka. W grudniu 1867 roku w kościele tym został ochrzczony Józef Piłsudski w chrzcielnicy, która przetrwała do dziś.
Finansowane przez Instytut „Polonika” prace konserwatorskie w Powiewiórce są przeprowadzane na podstawie projektu przygotowanego przez Fundację Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego „Terpa” i zatwierdzonego przez Wileński Oddział Departamentu Dziedzictwa Kultury przy Ministerstwie Kultury Litwy.
Projekt uporządkowania i zewidencjonowania grobów żołnierzy Okręgu Wileńskiego ZWZ – AK obejmuje miejscowości: Miedniki, Piktokańce, Popiszki, Porudomino, Rudominia, Rudniki, Skorbuciany oraz Wilno. Projekt został dofinansowany z programu grantowego Instytutu „Polonika” – „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”.
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” w bieżącym roku dofinansowane są kwotą 364 tys. zł dwa projekty realizowane już w Wilnie: prace konserwatorskie zachowanych fragmentów XVIII-wiecznych malowideł figuralnych znajdujących się na sklepieniu nawy głównej kościoła franciszkanów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz prace konserwatorskie malowideł w kościele pw. św. Franciszka i św. Bernarda w Wilnie
Wszelkie projekty konserwatorskie realizowane na terenie Litwy prowadzone są w porozumieniu z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury Republiki Litewskiej, Katolickiej Diecezji Litewskiej oraz metropolitą wileńskim arcybiskupem Gintarasem Grušasem.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!