Sekretarz obrony USA Lloy Austin dał zgodę na leczenie rannych ukraińskich żołnierzy w amerykańskim szpitalu wojskowym afiliowanym przy bazach USA w Niemczech.
Według amerykańskiej stacji CNN plan zezwala na leczenie do 18 rannych ukraińskich żołnierzy jednocześnie w centrum medycznym w Landstuhl. Jest to ogromny szpital wojskowy, w którym na przykład leczeni byli amerykańscy żołnierze, którzy odnieśli rany podczas amerykańskich operacji wojskowych.
Austin zaakceptował memorandum z instrukcjami dla leczenie ukraińskich żołnierzy.
Plan zaklada, że ukraińscy ranni żołnierze zostaną przyjęci do amerykańskiego szpitala jeżeli nie ma miejsca dla nich na Ukrainie albo bliskim geograficznie przyjaznym kraju.
Z informacji podanych przez CNN wynika, że procedura jest taka, że przed do Lanstuhl przyjmowani będą ranni z przetransportowani wcześniej, które nie mają wojsk na Ukrainie (a więc potencjalnie wszystkich poza Ukraina i Rosją), a z tych krajów mogą być transportowani drogą lotniczą do amerykańskiej bazy lotniczej w Niemczech Ramstein.
Landstuhl leży około 1000 kilometrów od granicy ukraińskiej.
Dla kontrastu – przypomnijmy, że niedawno media podały, że Szwajcaria nie będzie leczyć rannych ukraińskich żołnierzy, chce bowiem zachować neutralność.Decyzję podjęły na postawie zapisów w konwencji genewskiej i haskich, które nakazują neutralnym państwom gwarancję tego, że wyleczeni z ran żołnierze nie będą uczestniczyć w wojnie. Kraj przyjmujący powin ien internować żołnierzy, do zakończenia wojny.
Władze Szwajcarii odmówiły również leczenia cywilów z Ukrainy, ponieważ trudno jest ich odróżnić od wojskowych. Z podanych informacji wynika, że władze lokalne były przychylne leczeniu rannych ukraińskich cywilow i wojskowych, ale zablokowało ich szwajcarskie MSZ.
Oprac. MaH, ukrinform.net
1 komentarz
Konsternacja
3 czerwca 2024 o 22:08Może fajniejsze byłby żeby ich nie trzeba było leczyć? Dać im Taurusy żeby mogli za wczasu wybić swoich ruskich oprawców?