Polska podpisala wspólną deklarację w sprawie poparcia dla skargi Ukrainy, która wszczęła postępowanie przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.
Tekst deklaracji można przeczytac tutaj.
Jak poinformowała na portalu społecznościowym prokurator generalna Ukrainy, Iryna Wenediktowa, Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzy zespół ekspertów, który pomoże Ukrainie badać przemoc seksualną jako broń wojenną. Spodziewane są też inne ustalenia.
W konferencji biorą udział przedstawiciele państw wolnego świata i organizacji międzynarodowych – główny prokurator Międzynarodowego Trybunału ONZ Karim Khan, komisarz sprawiedliwości UE Didier Reynders, czy reprezentant sekretarza generalnego ONZ do spraw przemocy seksualnej, Pramila Patten, a także wspomniana Iryna Wenediktowa.
Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w przerwie między podróżą roboczą po Bałkanach. Wcześniej Rau przypomniał zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy w lipcu 1995 roku dokonaną na Bośniakach przez bośniackich Serbów. Porównal ją do zbrodni rosyjskich na Ukrainie, ale zaznaczył, że z historii Srebrenicy płynie też nadzieja, bo udało się pociągnąć zbrodniarzy do odpowiedzialności przed międzynarodowym trybunałem w Hadze i trwa identyfikacja ofiar.
Polska obecnie przewodniczy pracom OBWE.
USA reprezentuje sekretarz stanu USA Anthony Blinken, za pośrednictwem łączy wideo.
Przed rozpoczęciem obrad Blinken powiedział w wystąpieniu, że Rosja musi natychmiast wypuścić na wolność Ukraińców, których przymusowo wywieziono z kraju, zapewnić im bezpieczny powrót do domu i zatrzymać proces tzw. filtracji
Dodał, że Moskwa „celowo oddziela ukraińskie dzieci od rodziców i porywa inne (dzieci) z domów dziecka przed oddaniem ich do adopcji w Rosji”, jak i „zatrzymuje (…) tysiące ukraińskich cywilów, którzy nie przeszli „filtracji””.
W konferencji weźmie też udział zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Konferencja „Accountability for Ukraine – Enhancing coordination of action to deliver justice”, poświęconą jest zaangażowaniu społeczności międzynarodowej we wsparcie Ukrainy w wymierzaniu sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji.
– To, co bezwzględnie zostanie ustalone, to jasny przekaz dla zbrodniarzy wojennych, że nie mogą liczyć na bezkarność. Postępowania, wysiłkiem wspólnoty międzynarodowej, przeciwko nim będą się toczyć i niezależnie, jak długo to będzie trwało, dojdzie do postawienia ich przed sądem i skazania- powiedzial Rau.
Uczestnicy chcą skoordynować wysiłki organów śledczych poszczególnych państw, ale także prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, żeby uniknąć powtórzeń postępowań.
Rau mówił, że rola Polski w procesie wskazywania odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie jest bardzo ważna. – Nie tylko służymy pomocą logistyczną dla tych podmiotów prowadzących postępowania z innych krajów, ale sami, ze względy na dużą liczbę uchodźców w naszym kraju, prowadzimy stosowne postępowania – podkreślił.
Zdaniem niektorych obserwatorów, to właśnie w reakcji na konferencję w Hadze Rosja dokonała kolejne zbrodni wojennej na mieszkańcach Winnicy.
Raszyści przypuścili atak rakietowy na centrum Winnicy. Wśród ofiar jest dziecko (WIDEO)
Oprac. MaH, wnp.pl, reuters.com, wpolityce.pl, gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!