– Postanowiliśmy stworzyć specjalny, nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem – obok partnerstwa strategicznego – partnerstwo uczestniczące, nowy rodzaj partnerstwa, który nie jest zarezerwowany tylko dla Ukrainy. Nadaliśmy go dzisiaj Ukrainie, ale zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem tych państw, które leżą w Europie Środkowej i nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza kraje Europy Środkowej należące do UE (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Austria, Chorwacja, Słowenia, Rumunia, Bułgaria). Obserwatorem podczas szczytu są Niemcy (reprezentowane przez prezydenta Niemiec) oraz USA. W szczycie w Rydze bierze udział także zdalnie specjalny gość – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski w swoim przemówieniu powiedział, że jest zaszczycony zaproszeniem na szczyt Ukrainy.
– Powinniśmy być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza. Nie powinno być tak, że nasze państwo pozostało poza granicami tej inicjatywy. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć – apelował Zełenski i, jak widać, jego apel spotkał się z pozytywnym odzewem.
– Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał – przekonywał.
Zachęcał uczestników spotkania do włączenia Ukrainy w realizowane w ten sposób projekty infrastrukturalne, w dziedzinie transportu, cyberbezpieczeństwa i odbudowy Ukrainy po wojnie.
Prezydent Polski Andrzej Duda mówił, że prezydent Słowenii Borut Pahor wnioskował o wsparcie starań też Bośni i Hercegowiny w otrzymaniu statusu kandydata do UE. -To wsparcie z naszej strony dla Bośni i Hercegowiny, odpowiedź na apel pana Prezydenta Pahora jest pozytywna. Tutaj decyduje Rada Europejska, ale jeżeli w przyszłości Bośnia i Hercegowina będzie współpracować z państwami Trójmorza, to oczywiście i tę kwestię rozważymy – zapowiedział. – Dzisiaj najważniejsze jest to, że stanowimy jedność, że współdziałamy ze sobą i nadal chcemy realizować i rozwijać wspólne projekty.
Zapowiedział, że jeżeli Ukraina wyrazi chęć stworzenia odnogi trasy Via Carpatia lub będzie chciała rozwijać nowoczesne linie kolejowe między państwami, to państwa Trójmorze będą wspólnie z Ukrainą takie projekty realizować.
Głównymi tematami szczytu są perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu. – Ukraina przez dziesięciolecia była ogromnym spichlerzem, dostarczycielem zboża, ziaren słonecznika, oleju słonecznikowego do bardzo wielu krajów na świecie – mówił Prezydent Duda, wskazując, że kraje Afryki Północnej zaspokajają aż 80 proc. swojego zapotrzebowania na zboża poprzez import z Ukrainy – mówił prezydent Polski na rozpoczęcie obrad.
Oprac. MaH, prezydent.pl, zw.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!