Parlament Europejski poparł czasowe zniesienie barier handlowych w imporcie wszystkich ukraińskich towarów do UE.
515 eurodeputowanych głosowało za tą decyzją na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym PE w Brukseli, 32 było przeciw, 11 wstrzymało się.
Rozporządzenie o liberalizacji handlu z Ukrainą nie zostało jeszcze zatwierdzone przez Radę UE. Oczekuje się, że wejdzie w życie w czerwcu. Uproszczony system handlu będzie obowiązywał przez rok.
Decyzja przewiduje zniesienie ceł na te ukraińskie towary przemysłowe, które dotychczas były nimi objęte, system cen bezcłowych na owoce i warzywa oraz kontyngenty taryfowe na bezcłowy import produktów rolnych. Oznacza to, że wszystkie ukraińskie towary będzie można importować do UE bez płacenia ceł. A cła antydumpingowe nałożone na ukraińskie towary w okresie obowiązywania rozporządzenia nie będą pobierane nawet po wygaśnięciu dokumentu.
„Rosyjska niesprowokowana i nieuzasadniona agresywna wojna przeciwko Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wywarła niezwykle negatywny wpływ na zdolność Ukrainy do handlu z resztą świata, zarówno ze względu na zniszczenie mocy produkcyjnych, jak i ze względu na niedostępność znacznej części transportu ze względu na zamknięcie dostępu do Morza Czarnego” – zaznaczono w decyzji.
UE jest przekonana, że zniesienie barier handlowych powinno pomóc złagodzić wpływ wojny na gospodarkę Ukrainy.
Regulacja może zostać zawieszona, jeśli Kijów wprowadzi nowe bariery w handlu towarami z UE, chyba że jest to wyraźnie uzasadnione wojną.
Zwraca się uwagę, że Parlament Europejski dokonał dwóch poprawek do projektu rozporządzenia zaproponowanego przez Komisję Europejską. Jeden z nich anuluje ośmiotygodniowy okres powiadomienia parlamentów narodowych krajów UE. Pozwoli to na szybsze wejście w życie rozporządzenia.
Przypomnijmy, 27 kwietnia premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie na rok wszystkich ceł importowych na cały ukraiński eksport do UE.
Według niego jest to bezprecedensowy gest poparcia dla Ukrainy, ponieważ UE nigdy wcześniej nie podejmowała tak zakrojonych na szeroką skalę działań liberalizujących handel dla żadnego kraju.
Szmyhal powiedział też, że rząd ma umowy i negocjuje z Polską, Rumunią, Litwą, Niemcami i innymi krajami uruchomienie eksportu z Ukrainy przez porty tych krajów.
Opr. TB, https://www.dw.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!