– Decyzje, które podjęliście są historycznym krokiem. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami. Wasze członkostwo w Sojuszu zwiększy nasze wspólne bezpieczeństwo. Wszyscy sojusznicy zgadzają się co do tego, że rozszerzenie NATO jest ważne. I wszyscy jesteśmy zgodni, że to historyczny moment, który musimy wykorzystać – powiedział sekretarz generalny NATO pod adresem Finów i Szwedów Jens Stoltenberg. – To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa.
Jens Stoltenberg odebrał dokumenty z rąk ambasadorów obu krajów przy NATO. Złożyli je wspólnie ambasador Szwecji Axel Wernhoff i ambasador Finlandii Klaus Korhonen.
[LIVE] #NATO Secretary General @jensstoltenberg meets the ambassador of #Finland to NATO, @korhonen_klaus 🇫🇮 & the ambassador of #Sweden to NATO, Axel Wernhoff 🇸🇪 https://t.co/Ds480P3SEp
— Oana Lungescu (@NATOpress) May 18, 2022
Wcześniej wnioski podpisali najwyźsi przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii.
Stwierdził też, że sprawy związane z bezpieczeństwem wszystkich krajów członkowskich zostaną wzięte pod uwagę. Podkreślił, że sojusznicy są zdeterminowani, by uzgodnić szybko wspólne stanowisko. Jens Stoltenberg zapewnił też o gwarancjach bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii podczas finalizowania procedur związanych z ich wejściem do Sojuszu. Przypomniał, że siły NATO są obecne w rejonie Morza Bałtyckiego, pozostają czujne i gotowe do reakcji jeśli będzie trzeba.
Gwarancje bezpieczeństwa na okres trwania procedury akcesyjnej do NATO udzieliły Szwecji i Finlandii Wielka Brytania, USA, Francja, a także Norwegia, Dania i Islandia.
Na dziś zaplanowano spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów wszystkich krajów członkowskich, którzy mają dać zielone światło dla procesu akcesyjnego. Przewiduje się, że potrwa on tylko kilka tygodni.
Po jego zakończeniu protokoły akcesyjne muszą być podpisane przez wszystkich sojuszników a później rozpocznie się procedura ratyfikacyjna dokumentów w państwach członkowskich. Na każdym z etapów przewidziano przyspieszone procedury i jest oczekiwanie że zostaną one sfinalizowane do końca roku.
Jak pisaliśmy, spośród krajów NATO krytycznie o przystępieniu Finlandii i Szwecji wypowiada się Turcja. Z wypowiedzi Stoltenberga wynika jednak, że kraje członkowskie uważaja, że opór ten uda się przełamać.
Oprac. MaH, polskieradio24.pl, nato.int, twitter.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!