Posłowie Parlamentu Europejskiego w przyjętej w czwartek rezolucji domagają się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu z Rosji.
Jak informuje służba prasowa Parlamentu Europejskiego, posłowie wyrazili oburzenie z powodu doniesień o okrucieństwach sił rosyjskich w Buczy i innych ukraińskich miastach i wzywają do postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.
Posłowie podkreślają, że winni zbrodni wojennych powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości i wzywają do powołania specjalnego trybunału ONZ ds. zbrodni na Ukrainie.
W rezolucji przyjętej podczas sesji plenarnej w Strasburgu 513 głosami za, przy 22 przeciw i 19 wstrzymujących się, posłowie wezwali do wprowadzenia dodatkowych sankcji, w tym „natychmiastowego pełnego embarga na import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu przez Rosję”.
Posłowie zauważają, że temu krokowi powinien towarzyszyć plan bezpieczeństwa energetycznego UE, a także strategia „zniesienia sankcji”, w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy”.
Posłowie wzywają przywódców UE do wykluczenia Rosji z G20 i innych organizacji wielostronnych, takich jak Rada Praw Człowieka ONZ, Interpol, Światowa Organizacja Handlu, UNESCO.
Aby sankcje były skuteczniejsze, parlament wzywa do wykluczenia wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT, zakazu dla wszystkich statków związanych z Rosją wchodzenia na wody terytorialne UE i do cumowania w portach UE, oraz transportu drogowego z Rosją i Białorusią.
Posłowie domagają się także zajęcia „całego majątku należącego do rosyjskich urzędników lub oligarchów związanych z reżimem Putina, ich pełnomocników i osób podstawionych, a także majątków Białorusinów powiązanych z reżimem Łukaszenki”.
Wskazując na zaangażowanie Białorusi w wojnę na Ukrainie, rezolucja wzywa do tego, by sankcje wobec Białorusi były takie same jak te nałożone na Rosję, aby zlikwidować wszelkie luki pozwalające Putinowi na wykorzystanie pomocy Łukaszenki do obchodzenia sankcji.
Parlament powtarza, że dostawy broni muszą być kontynuowane i zwiększane, aby Ukraina mogła się skutecznie bronić.
Posłowie popierają dalszą pomoc obronną udzielaną ukraińskim siłom zbrojnym indywidualnie przez państwa członkowskie UE oraz wspólnie za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.
Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Siedmiu ostro potępili w czwartek okrucieństwa rosyjskich wojskowych w Buczy i innych osiedlach Ukrainy oraz podkreślili, że sprawcy zostaną zidentyfikowani i postawieni przed sądem.
oprac. ba za
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!