Na Białorusi środowiska narodowe i opozycyjne obchodzą we wtorek rocznicę Powstania Słuckiego z 1920 roku – zbrojnej walki o niepodległą Białoruś, i przeciw włączeniu ziem białoruskich do Rosji Radzieckiej.
27 listopada 1920 roku pierwszy słucki pułk Białoruskiej Republiki Ludowej rozpoczął zmagania z Armią Czerwoną. Walki pomiędzy białoruskimi oddziałami utworzonymi głównie z chłopów a bolszewikami, trwały około miesiąca. Pod koniec grudnia 1920 r., powstańcy zmuszeni zostali do wycofania się na terytorium kontrolowane przez II Rzeczpospolitą, gdzie zostali rozbrojeni.
Partyzanckie boje toczono na Słucczyźnie jeszcze do wiosny 1921 roku, a ostatni żołnierze tych oddziałów utrzymali się w miejscowych lasach nawet do lat 30.
Powstanie słuckie weszło do historii jako pierwsze zbrojne wystąpienie Białorusinów za niepodległość swojego kraju.
Ten dzień jest obchodzony jako Dzień Bohaterów. Działacze społeczni wzywają Białorusinów, aby uczcili pamięć powstańców zapalając w oknach świece.
Kresy24.pl/euroradio.fm
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!