Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA wydał Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju autorstwa Anny Sylwii Czyż i Bartłomieja Gutowskiego. Książka stanowi kompendium wiedzy, tego jak badać i opisywać obiekty sztuki sepulkralnej.
Główną zaletą książki jest to, że jest ona adresowana do wszystkich: zarówno naukowców, jak i pasjonatów, tych, którzy chcieliby np. opisać pomniki nagrobne swoich prapradziadków. „Zapraszamy każdego, kogo interesuje poznawanie cmentarnych tajników do zapoznania się z książką. Znajdziecie w niej nie tylko informacje, na czym polega inwentaryzacja nekropolii i nagrobków, lecz także jak je zmierzyć, jak rozpoznać materiał, z którego są wykonane i jak przygotować dokumentację takich prac” – podano w informacji na stronie Instytutu POLONIKA.
Zamieszczone w publikacji materiały bez trudu pozwalają wejść w arkana wiedzy o inwentaryzacji polskich cmentarzy za granicą. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej znajdziemy m.in. opisy typów nagrobków, rodzaje ich zwieńczeń i opis materiału, w drugiej m.in. to w jaki sposób należy prowadzić prace inwentaryzacyjne, jakie karty ewidencyjne stosować i w jaki sposób je wypełniać – wiedza ta przyda się każdemu kto zetknie się z polskimi cmentarzami, pozwoli to uchronić od zapomnienia nazwiska Polaków z Kresów Wschodnich oraz tych, którzy emigrowali poza granice kraju.
Książka jest dostępna w dwóch wersjach: papierowej i cyfrowej, więcej informacji na stronie internetowej Instytutu POLONIKA.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!