Białoruskie embargo żywnościowe nie potrwa długo i nie przyniesie znaczących strat polskiemu rolnictwu – ocenił wicepremier polskiego rządu, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
„Białoruskie embargo na żywność jest m.in. odpowiedzią na sankcje nałożone przez UE na ten kraj w związku z konfliktem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, ale nie powinno trwać długo” – cytuje wicepremiera, ministra rolnictwa RP Henryka Kowalczyka Polska Agencja Prasowa ( PAP ).
„Nie mamy szczegółowych informacji o embargu nałożonym przez Białoruś na import produktów i towarów z Polski. Ale to raczej Białoruś sama sobie szkodzi” – dodał Kowalczyk.
Jego zdaniem białoruskie embargo to „trudność” dla polskiego eksportu rolno-spożywczego, ale niezbyt duża.
„Roczne obroty handlowe z Białorusią wynoszą około 200 mln euro, co stanowi 0,6% całego polskiego eksportu żywności. Dominującym towarem, mającym największy wpływ na eksport w ogrodnictwie, są jabłka, chociaż Białoruś nie jest obecnie najważniejszym kierunkiem eksportu jabłek. Coraz więcej z nich jest eksportowanych do innych krajów, np. do Egiptu” – powiedział polski minister.
Kowalczyk wyraził również nadzieję, że po kilku tygodniach „zamieszania” dostawy zostaną wznowione.
W okresie styczeń-październik 2020 r. wielkość eksportu żywności z Polski na Białoruś wyniosła 205,5 mln euro, w tym samym okresie w 2021 r. – 194 mln euro (spadek o 5,6%). Najważniejszymi towarami eksportowymi są owoce i warzywa. Wartość importu w 2020 roku wyniosła 56,8 mln euro.
Przypomnijmy, białoruskie władze ogłosiły na początku grudnia 2021 r., że 1 stycznia 2022 r. nałożą embargo na żywność na towary z krajów, które „prowadzą dyskryminacyjną politykę i angażują się w nieprzyjazne działania wobec Białorusi”. To odpowiedź na zachodnie sankcje.
Zakazane są produkty z Unii Europejskiej, a także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Czarnogóry i Szwajcarii.
Mianowicie: świeże, schłodzone i mrożone mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe, podroby, tłuszcze, wędliny, mięso solone, w solance, suszone lub wędzone, mąka jadalna z mięsa lub podrobów, mleko i przetwory mleczne, warzywa i orzechy, wyroby cukiernicze, sól i inne towary.
oprac. ba za svaboda.org/(pap)
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!