Koncert zespołu Kapela ze Wsi Warszawa i wystawa poświęcona 20-leciu działalności Domu Kultury Polskiej w Wilnie zainaugurowały w piątek 26 listopada VIII Dni Kultury Polskiej. W tegorocznej ofercie festiwalu, który potrwał cztery dni, znalazły się spektakle, koncerty, wystawy, dyskusje i wycieczki.
W piątkowy wieczór odbyło się otwarcie wystawy poświęconej 20-leciu działalności Domu Kultury Polskiej z udziałem przedstawicieli władz RP, w tym wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka oraz wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego, a także przedstawicieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”: prezesa Dariusza Bonisławskiego, wiceprezesa Krzysztofa Łachmańskiego i członków zarządu Tomasza Różniaka oraz Sebastiana Jaworowskiego.
Wiceminister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił znaczenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie dla polskiej społeczności. Zwracał uwagę na konieczność jego rozbudowy, którą finansuje obecnie państwo polskie. – Bardzo się cieszę, że budowa postępuje. Oglądam to mniej więcej co dwa miesiące. W maju podpisywaliśmy akt erekcyjny w namiocie rozstawionym na tym terenie. We wrześniu wkopywaliśmy kamień węgielny, a w październiku rosło już pierwsze piętno. Teraz mogłem już wejść na pierwsze piętno i zobaczyć, jak rośnie drugie. Naprawdę, życzylibyśmy sobie, by niektóre inwestycje w Polsce tak szybko postępowały. Jestem przekonany, że to naprawdę dobry prezent od Polaków w Polsce, czyli tych, którzy płacą podatki do naszego budżetu, dla tych, który poza krajem kultywują polskie tradycje – powiedział wiceminister.
[…]
Bez wątpienia gorąco oczekiwanym wydarzeniem tego wieczoru był koncert zespołu Kapela ze Wsi Warszawy, który spotkał się z życzliwym przyjęciem wileńskiej widowni. Jak podkreślili muzycy, była to ich druga wizyta na Litwie po 15-letniej przerwie.
Koncert był okazją do usłyszenia mało znanych ludowych pieśni, pochodzących z różnych regionów Polski, we współczesnych aranżacjach, a także tradycyjnych instrumentów, które dziś są rzadko wykorzystywane. Muzycy chętnie dzielili się także swoją wiedzą o folklorze i różnych regionach Polski. Nie zabrakło litewskich akcentów.
W ciągu czterech festiwalowych dni odbyło się wiele wydarzeń kierowanych do osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, m.in. spektakl „Sklep Magika Mechanika” Teatru Małego Widza z Warszawy, wycieczki pod hasłami „Legendy wileńskie” oraz „Uroki podwórek wileńskich”, dyskusja poświęcona Stanisławowi Lemowi, koncert filmowo-musicalowy „Od nocy do nocy” w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz. Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny, obowiązywała jednak wcześniejsza rejestracja.
Cała relacja VIII Dni Kultury Polskiej w „Kurierze Wileńskim”.
Fot. Pixabay License
1 komentarz
Janusz
13 grudnia 2021 o 02:51Jescze Wilno zyie puki my zyemy 🇵🇱