„Minister Edukacji Litwy podpisała dziś decyzję o przywróceniu obowiązkowej matury z języka dla uczniów polskich na Litwie” – poinformował na portalu społecznościowym wiceminister spraw zagranicznych Polski Szymon Szynkowski vel Sęk.
Minister Edukacji 🇱🇹 podpisała dziś decyzję o przywróceniu obowiązkowej matury z języka 🇵🇱 dla uczniów PL na Litwie.
Dziękuję za efektywne rozmowy w #Wilno stronie litewskiej oraz @TRzymkowski, delegacji z @MSZ_RP @PLinLithuania i wszystkim, którzy przez lata o to zabiegali. pic.twitter.com/m9gqvHytXc— S Szynkowski vel Sęk (@SzSz_velSek) November 26, 2021
W 1998 roku egzamin maturalny z języka polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego. Siłą rzeczy, doprowadziło to do spadku poziomu nauczania języka polskiego. Od tego czasu Polacy na Litwie domagają się przywrócenia matury z polskiego jako egzaminu obowiązkowego.
Władze Litwy jedynie obiecywały uwzględnić postulat Polaków, jak podkreśla wiceminister Sękowski vel Sęk tym razem jest deklaracja pisemna. – Decyzja zapadła i jest nieodwracalna – stwierdził
Decyzje zostaną przedyskutowane ze środowiskami polskimi na Litwie w celu ustalenia, czy są one satysfakcjonujące, po czym zostanie podpisane porozumienie między resortami oświaty Polski i Litwy. W drodze negocjacji ma być też ustalona data przywrócenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego.
Rzymkowski w piątek w Wilnie wziął też udział w podsumowaniu 28. edycji konkursu „Najlepsza Szkoła Najlepszy Nauczyciel”, organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna.
Podczas uroczystości 19 nauczycieli zostało uhonorowanych Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a 83 otrzymało bony podarunkowe ufundowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Szkoły nagrodzone w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe, również ufundowane przez Kancelarię premiera.
Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. dzieci.
Oprac. MaH, twitter.com, gazetaprawna.pl
fot. twitter.com/SzSz_velSek
1 komentarz
Edmund
30 listopada 2021 o 21:02Ciepło, ciepło, jeszcze cieplej. Wyczuwają zagrożenie, wobec czego chcą poprawić stosunki z sąsiadem.