Kongres USA nalega na wprowadzenie poprawki do ustawy o obronie na 2022 r., która zmusi Biały Dom do sprzedaży lub transferu na Ukrainę broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w szczególności przekazania jej komponentów systemu obrony powietrznej „Żelazna Kopuła”. Poinformował o tym portal „Politico”.
Sam tekst nowelizacji nie przewiduje żadnego konkretnego systemu uzbrojenia dla Ukrainy. Jednak jeden z rozmówców portalu stwierdził, że sformułowanie o przeniesieniu istniejących baterii jest wymowne.
Dwie baterie, zakupione przez USA w 2019 roku dla wojska, są „pierwszymi kandydatami”, ponieważ USA nie mają wielu systemów zdolnych do neutralizacji zagrożenia ze strony Rosji, które możnaby przekazać Ukrainie.
Podobno Waszyngton „usłyszał” prośbę władz ukraińskich o nabycie Żelaznej Kopuły, a członkowie Kongresu „przyjęli do wiadomości”.
Pytanie jednak dotyczy skuteczności tego systemu obrony rakietowej na Ukrainie.
„Z taktycznego punktu widzenia nie będzie skuteczny na bliskim dystansie ani na linii kontaktu, ponieważ zostanie bardzo szybko zneutralizowany przez rosyjskie systemy rakiet krótkiego zasięgu. Ale może przechwytywać pociski dalekiego zasięgu, co pozwoli ochraniać obiekty krytyczne lub centrum dowodzenia we wschodniej Ukrainie” – powiedział Michael Kofman, dyrektor Rosyjskiego Programu Badawczego w Centrum Analiz Marynarki Wojennej.
Poprawka dotycząca obrony powietrznej Ukrainy została wprowadzona przez kongresmana z Florydy Scotta Franklina, została już zatwierdzona w głosowaniu ponadpartyjnym.
Ale taki zakup może spowodować pewne opóźnienia i trudności: w tym przypadku izraelski rząd musi poczekać na zgodę USA na sprzedaż broni do kraju trzeciego w ramach umowy z Raytheon.
System obrony powietrznej „Żelazna Kopuła” (Iron Dome) został opracowany przez izraelską firmę Rafael w celu ochrony ludności cywilnej przed atakami rakietowymi radykalnego ugrupowania Hamas.
System jest w stanie przechwytywać i niszczyć taktyczne niekierowane rakiety i pociski artyleryjskie wystrzeliwane z odległości od 4 do 70 km o trajektorii, która może zagrozić zaludnionym obszarom.
„Żelazna Kopuła” znalazła się na uzbrojeniu armii izraelskiej w 2011 roku. Od tego czasu wykazała swoją wysoką skuteczność.
Opr. TB, https://www.politico.com/
fot. Emanuel Yellin/Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!