Ukraina przygotowuje środki ograniczające wobec trzydziestu osób fizycznych i prawnych z Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnych i uczestniczących w nielegalnej budowie mostu Kerczeńskiego. Poinformowało o tym Ministerstwo Reintegracji Czasowo Okupowanych Ziem Ukrainy.
8 września ukraiński rząd zatwierdził pakiet sankcji wobec 24 osób prawnych i 6 osób fizycznych, który rozpatrzy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Osoby te były zaangażowane w nielegalną budowę i eksploatację tzw. mostu przez Cieśninę Kerczeńską, organizację komunikacji między tymczasowo okupowanym Krymem a terytorium Federacji Rosyjskiej oraz nielegalną przebudowę terenów parkowych i dziedzictwa kulturowego na terytorium Sewastopola.
Projekt decyzji został przygotowany przez Ministerstwo Reintegracji Czasowo Okupowanych Ziem Ukrainy na podstawie wyników wspólnych prac z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i innymi organami państwowymi.
Nałożenie sankcji na odpowiednie osoby prawne w przypadku ujawnienia ich mienia na terytorium Ukrainy uniemożliwi jego wykorzystanie, zabroni operacji eksportowo-importowych, uniemożliwi wycofanie kapitału z terytorium Ukrainy i wykonywanie transakcji finansowych.
Jednocześnie nałożenie sankcji na te osoby uniemożliwi im wjazd na terytorium Ukrainy, zablokuje możliwość rozporządzania mieniem znajdującym się na terytorium Ukrainy. Ponadto te osoby i osoby, które są przez nie bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane lub działają w ich interesie, będą miały zakaz udziału w prywatyzacji i dzierżawie mienia państwowego.
Proponuje się stosowanie sankcji przez okres 5 lat.
Po podjęciu i wejściu w życie odpowiedniej decyzji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi poinformować o tej decyzji właściwe organy Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i innych państw w celu rozpatrzenia kwestii wprowadzenia podobnych środków ograniczających.
Przypomnijmy: 15 maja 2018 r. prezydent Rosji Władimir Putin otworzył sekcję samochodową mostu Kerczeńskiego. Putin ogłosił potrzebę budowy przeprawy przez Cieśninę Kerczeńską zaraz po zajęciu Krymu – w marcu 2014 roku. Oddanie jej do użytku zaplanowano latem 2019 roku. Most negatywnie wpłynęł na pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku, ponieważ nie wszystkie statki mogą przepływać pod tą konstrukcją.
Most o długości 19 km łączy okupowany Krym z Krajem Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej. Koszt jego budowy wyniósł 6,9 mld rubli.
Stany Zjednoczone i kraje UE potępiły budowę mostu Krymskiego, nazywając to naruszeniem suwerenności państwowej Ukrainy. Protest zgłosiło również Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.
Opr. TB, https://minre.gov.ua/
fot. www.rosavtodor.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!