W 2019 roku zarysowano wstępne założenia powstającego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Kiedy planowane jest jego otwarcie?
– Mam nadzieję, że w roku 2025 pojawią się w Pałacu Lubomirskich pierwsi goście. Warto jednak podkreślić, że muzeum już obecnie organizuje spotkania i konferencje naukowe, a jego przedstawicieli można spotkać w różnych miejscach w Polsce, w ramach […] akcji „Z Kresów ocalone” – opowiadał w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” dr Marcin Gapski, koordynator zespołu ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Zespół muzealny pracuje nad stworzeniem wystawy wokół sześciu głównych wątków: „Korzenie”, „Tożsamość i jedność”, „Bogactwo i różnorodność”, „Tolerancja”, „Atrakcyjność” oraz „Pamiętanie, przemijanie i trwanie”. Zadaniem muzeum jest przedstawienie historii tysiąca lat Ziem Wschodnich, począwszy od X w., gdy Polska nawiązała pierwsze kontakty z Rusią i Litwą.
– Pracujemy nad ekspozycją tak, aby była atrakcyjna nie tylko dla polskiego odbiorcy, lecz również dla widza z Ukrainy, Białorusi, Litwy, a także z Europy Zachodniej – mówi Marcin Gapski.
Przy urządzaniu ekspozycji zespół uwzględni także najnowsze wyniki badań naukowych.
Więcej na temat Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie można przeczytać na stronie „Tygodnika Powszechnego”.
Oprac. DJK.
Fot. mnwl.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!