Ze względu na starzenie się społeczeństwa na Ukrainie istnieje ryzyko, że już niedługo jeden pracujący Ukrainiec będzie przypadał na kilku emerytów. W tej sytuacji nieodzownym jest budowanie kapitału emerytalnego przez przyszłych emerytów. Poinformował o tym na Facebooku minister finansów Serhij Marczenko.
„Już teraz liczba emerytów prawie zrównała się z liczbą pracowników, którzy płacą składki ECB. Starzenie się społeczeństwa jest takie, że liczba pracowników będzie stale spadać, a liczba emerytów będzie rosła. Stwarza to ryzyko, że na jednego pracownika, który ma teraz 40 lat, będzie przypadało kilku emerytów. Trzeba zatem myśleć o oszczędnościach emerytalnych” – napisał.
Według Marczenki system solidarności, który obecnie istnieje na Ukrainie, został wymyślony w XIX wieku i wygląda jak piramida finansowa, kiedy duża liczba ludności w wieku produkcyjnym finansuje emerytów.
„Emerytalny system solidarnościowy działa tak: potrącenia z twojej pensji w postaci jednorazowej składki na ubezpieczenie społeczne trafiają do Funduszu Emerytalnego i są natychmiast redystrybuowane i wypłacane obecnym emerytom. System akumulacji – potrącenia z twojej pensji są gromadzone na twoim indywidualnym koncie emerytalnym. W efekcie emeryturę otrzymasz w postaci skumulowanej plus dochód z inwestycji” – napisał.
Dodał, że emerytura kapitałowa będzie wypłacana oprócz emerytury solidarnej i nie zmniejszy się jej wysokość.
„Mówimy o etapach reformy emerytalnej, o zaangażowaniu najpierw instytucji państwowej w celu zminimalizowania ryzyka. Naszym celem jest teraz stworzenie warunków do oszczędzania emerytalnego dla wszystkich obywateli. Reforma emerytalna powinna wreszcie nastąpić nie tylko na papierze” – podsumował.
Opr. TB, https://www.facebook.com/sergey.marchenko.54
fot. Pavlofox/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!