W petersburskim Centralnym Muzeum Transportu Kolejowego Federacji Rosyjskiej otwarto wystawę „Cesarz Mikołaj I – założyciel Kolei Rosyjskich”. Otwarcie wystawy zbiega się w czasie z 225. rocznicą urodzin cesarza Mikołaja I, który rządził Imperium Rosyjskim od 1825 do 1855 roku.
Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowano między winnymi telegraf, z którego korzystał Mikołaj I, mosiężne bilety Kolei Carskosielskiej oraz unikatowy model warszawskiego dworca kolejowego w Petersburgu.
– Pierwszy budynek warszawskiego dworca kolejowego [w Petersburgu], niestety, nie zachował się. Po zakończeniu wojny krymskiej [1853-1856] i śmierci cesarza rozpoczęła się budowa nowego budynku według projektu słynnego architekta Piotra Salmonowicza. Makieta odróżnia się od pierwotnej wersji, ale nadal pozostaje niezwykle cennym dla odbudowy historycznego wyglądu miasta. Na makiecie widzimy wejście dla cesarza i jego świty, wejścia dla pasażerów pierwszej i drugiej klasy” – powiedział kurator wystawy Dmitrij Saparow.
Rosyjskie media przypominają, że w pamięci współczesnych Mikołaj I pozostaje cesarzem-inżynierem, który w okresie kadencji swoich rządów dokonał wiele przeobrażeń technicznych na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Między innymi 30 października 1837 roku otwarto historyczną linię kolejową Petersburg – Carskie Sioło. Oprócz tego najważniejszymi inwestycjami w tym zakresie była budowa kolei Warszawa – Wiedeń, Petersburg – Moskwa i Petersburg – Warszawa.
Oprac. DJK, tass.ru,museum.ru
Fot. museum.ru, topspb.tv
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!