Ukraińscy działacze społeczni uważają, że Kijów jest co najmniej 700 lat starszy od wieku zatwierdzonego przez UNESCO. Poinformował o tym portal Westi.ua.
Historycy przejrzeli archiwa i odkryli, że w 1982 roku data rocznicy powstania miasta został sfałszowana. Według nich kwestią roku powstania Kijowa w 1976 roku zajmowali się sowieccy naukowcy.
Obecnie ukraińscy społecznicy wskazują na osadę 66 domostw odkrytych w dzielnicy Obołon, która nie była brana pod uwagę przez naukowców w czasach sowieckich. Członek Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Pietr Tołoczko zauważył, że osada ta znajdowała się 6-10 km od starego miasta, a dla „wczesnego średniowiecza jest to ogromna odległość”. Z tego względu naukowcy nie uznają jej za związaną z Kijowem.
Sowieccy archeolodzy przyjęli jako punkt wyjścia małą fortyfikacje na Górze Starokiewskiej. Tołoczko dodał, że w tych badaniach uwzględniono już osadę miejską – z fortyfikacjami, rzemiosłem i zabudowaniami władz.
Dyrektor Centrum Archeologii Kijowa Mychajło Sahajdak nie wyklucza, że na decyzję o ustaleniu wieku Kijowa mogła wpłynąć polityka ZSRR.
Według danych archeologicznych i źródeł pisanych początek ciągłego rozwoju Kijowa datuje się na drugą połowę V w. – pierwszą połowę VI w. Centrum Kijowa było Wzgórze Zamkowe.
Jedno z najstarszych historycznych ośrodków Europy Wschodniej i chrześcijaństwa – Sobór św. Zofii i Ławra Kijowsko-Peczerska znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na przełomie VIII-IX wieku Kijów stał się głównym miastem ziemi ruskiej, związku plemion południowo-wschodnio-słowiańskich, a od 882 roku po podboju Waregów stał się „matką miast rosyjskich” – stolicą Rusi.
Odp. TB, https://vesti.ua/
fot. https://pixabay.com/
2 komentarzy
Krzysztof
24 czerwca 2021 o 19:24Jak się chce to można coś znaleźć? A można! – Warto szukać, bo prawda może być o wiele ciekawsza od bajek. Słowiańska ziemia kryje wiele niespodzianek np. https://www.youtube.com/watch?v=6RQqJ5AkJmg – ile jest takich miejsc na Ukrainie? Może dziesiątki… Wielka historia toczyła się na tej ziemi. – Nie trzeba być wielkim historykiem, żeby rozumieć, że najstarsze osadnictwo było tam, gdzie była najżyźniejsza ziemia, a po drugie ważne szlaki handlowe. Kijów miał jedno i drugie.
Edii
24 czerwca 2021 o 21:35I centrum handlu niewolników