Minister energetyki Litwy Dainius Kreivys poinformował na swoim profilu na Facebooku, że niemiecki bank KfW Ipex-Bank anulował obiecany wcześniej Białorusi kredyt o wartości 100 mln euro. Białoruski reżim zamierzał wykorzystać te środki na zakup systemów turbinowych Siemensa.
Radio znad Wilii cytuje wpis ministra, który przypomina, że na początku roku Białoruś ogłosiła budowę rezerwy mocy zapewniającej zdolność magazynowania energii elektrycznej, co jest niezbędne do funkcjonowania drugiego bloku elektrowni jądrowej w Ostrowcu.
Litewski minister wskazuje, że szwedzki Siemens Energy AB we współpracy z białoruskimi spółkami państwowymi Minskenergo i Brestenergo zamierzał rozbudować moce rezerwowe. Tymczasem Szwedzka Agencja Eksportu (EKN) w maju br. cofnęła wcześniejszą decyzję o udziale w projekcie ze względu na pogarszającą się sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi.
Wedłu ministra energetyki, decyzja KfW Ipex-Bank o anulowaniu obiecanych 100 mln euro euro kredytu jest bezpośrednio powiązana z decyzją Szwedów.
Dainius Kreivys wskazuje, że decyzja decyzja EKN to efekt zabiegów białoruskiej opozycji oraz białoruskiej diaspory w Szwecji i w Niemczech. Dzięki staraniom białoruskiej opozycji w Szwecji przeprowadzono kompleksowe dziennikarskie śledztwo w sprawie szwedzkich firm dzialajacych w ramach projektu Ostrowiec.
Według litewskiego ministra, decydujące i skuteczne okazały się również wysiłki litewskiego ruchu antyostrowskiego oraz litewskiej dyplomacji i przedstawicieli władzy.
Początkowo Rosatom i władze białoruskie zakładały, że rezerwy z Ostrowca, czyli nadwyżki energii energii elektrycznej z białoruskiej elektrowni atomowej będą wykorzystywane przez litewską hydroelektrownię w Kruonis. Na przeszkodzie stanęły litewskie przepisy zabraniające niebezpiecznym elektrowniom jądrowym korzystania z infrastruktury litewskiego systemu elektroenergetycznego.
Strona białoruska nie komentuje decyzji Niemców. Nie wiadomo więc jakie będą decyzje władz w kwestii stworzenia rezerwy dla II bloku w elektrowni w Ostrowcu.
oprac. ba za zw.lt/facebook.com
1 komentarz
Khąled
21 czerwca 2021 o 17:33„niebezpiecznym elektrowniom jądrowym” – to jest, bjałoruska niebezpjeczną?, czy każda atomowa?