25 maja Sąd Okręgowy w Mohylewie wydał wyrok przeciwko znanemu opozycyjnemu politykowi, liderowi Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Pawłowi Sewieryńcowi oraz działaczom „Europejskiej Białorusi”. Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Werdykt wydała sędzia Irina Lanczewa.
Paweł Sewieryniec (BChD), a także działacze „Europejskiej Białorusi” Maksim Winiarski, Dzmitrij Kozłow, Paweł Juchniewicz i Iryna Sczastnaja zostali uznani za winnych organizowania masowych zamieszek (cz. 2 art. 293), a Jauhen Afnagel i Andriej Wojnicz mieli szkolić ludzi do udziału w nich (cz. 3 art. 293).
W oficjalnych mediach oskarżeni w sprawie karnej określani są jako „grupa Tichanowskiego i Statkiewicza”. Obrońcy praw człowieka uznali całą siódemkę za więźniów politycznych.
Decyzją sędziny Iryny Lanczewej,
Paweł Sewieryniec, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego partii „Białoruska Chrześcijańska Demokracja”, został skazany na 7 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze;
Jauhen Afnagel, koordynator kampanii „Europejska Białoruś”, na 7 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze;
aktywista kampanii „Europejska Białoruś” Andrej Wojnicz – na 7 lat kolonii o zaostrzonym reżimie;
działacz kampanii „Europejska Białoruś” Paweł Juchniewicz – na 5 lat kolonii o zaostrzonym reżimie;
Maksim Winiarski, aktywista kampanii „Europejska Białoruś” – na 5 lat kolonii o zaostrzonym reżimie;
Wideobloger Dmitry Kozłow („Szary kot”) – na 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze;
redaktor kanału telegramowego „Maja Kraina Białoruś” Irina Sczastnaja – na 4 lata kolonii karnej o minimalnym rygorze.
Wyrok wejdzie w życie za 10 dni.
Paweł Sewieryniec został zatrzymany 7 czerwca 2020 roku w Mińsku, w pobliżu swojego domu, zaraz po tym, jak zorganizował „Pikietę wolności i solidarności” obok pikiet, na których zbierano podpisy pod kandydaturami na prezydenta przed Rynkiem Komarowskim. Miał wyjść na wolność 21 sierpnia po 75 dniach aresztu administracyjnego. Komitet Śledczy poinformował jednak, że przeciwko politykowi wszczęto sprawę karną w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Później okazało się, że został on oskarżony o udział w zamieszkach i pozostał w areszcie.
W areszcie śledczym w Mahylewie Sewieryniec został umieszczony w rejestrze prewencyjnym jako skłonny do działań ekstremistycznych i destrukcyjnych, polityk otrzymał status „skłonnego do ataków na administrację”. Po terytorium więzienia poruszał się zakuty w kajdany..
Andriej Wojnicz, Paweł Juchniewicz i Yauhen Afnagel zostali zatrzymani 25 września 2020 roku. O zatrzymaniu Maksima Winiarskiego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało 26 stycznia 2021 roku.
Dzmitry Kozłow został zatrzymany 10 czerwca 2020 r., a następnego dnia aresztowany na 20 dni. Miał wyjść na wolność 30 czerwca, ale został za kratkami. Irina Sczastnaja została trafiła za kratki 18 listopada 2020 roku. Według obrońców praw człowieka, funkcjonariusze Komitetu Śledczego dostali się do jej mieszkania, przedstawiając się jako pracownicy spółdzielni mieszkaniowej.
Proces rozpoczął się 12 maja. Tego dnia pod sądem zatrzymano dziennikarzy z Mohylewa Aleksandra Burakowa i Uladzimira Laptsewicza, którzy przygotowywali materiały o procesie. Zostali skazani na 20 dni aresztu administracyjnego. Zatrzymano również Aleha Aksionaua, regionalnego koordynatora Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji oraz Uładzimira Szantsaua, przewodniczącego regionalnej organizacji BChD. Każdy z nich został skazany na 15 dni pozbawienia wolności.
oprac. ba za naviny.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!