W internecie pojawił się przewodnik dla zagranicznych dziennikarzy „Belarus in Focus”, którzy wybierają się na Białoruś. Zawarte są w nim min. porady, jak zachowywać się na granicy, na co trzeba być gotowym, czego oczekiwać w momencie aresztowania, lub jeśli dziennikarz pracuje bez akredytacji. Znajdziemy podpowiedzi jakie obiekty można fotografować, a czego pod żadnym pozorem nam nie wolno. Autorzy ostrzegają o możliwościach podsłuchu telefonów itp.
Zagranicznym dziennikarzom przypomina się o konieczności wypełnienia na granicy karty migracyjnej, której strzec należy jak oka w głowie, ponieważ przy wyjeździe należy ją okazać.
Przewodnik odpowiada na pytanie: „Co zrobić, jeśli jesteś aresztowany?” Podstawowa zasada: „Należy być uprzejmym i nie wpadać w panikę.” „Nie możesz być zatrzymany na czas dłuższy niż trzy godziny. Ten czas jest wystarczający, aby ustalić Twoją tożsamość i zweryfikować dokumenty. Stróże prawa powinni się wylegitymować i mieć na sobie mundur. Możesz tego zażądać”
Przewodnik wyjaśnia, że zostanie spisany protokół zatrzymania oraz zestawienie rzeczy osobistych, które w mamy przy sobie. Jeżeli dojdzie do naruszenia prawa administracyjnego, to proces sądowy powinien odbyć się w ciągu 72 godzin od aresztowania. Ta część przewodnika zakończona jest optymistycznym stwierdzeniem: „Masz prawo do pomocy prawnej i tłumacza, jeśli to konieczne.”
W przewodniku znajdziemy podpowiedź, jak bezpiecznie przesyłać dane.
Zwraca się uwagę, że wszystkie rozmowy telefoniczne mogą być podsłuchiwane, a ich treść zarejestrowana. Poczta nie jest niezawodnym sposobem wysyłania poufnych informacji.
I tu ważna informacja; najlepiej telefonować przez Skype, Viber, lub użyć innego bezpiecznego komunikatora. Najlepszym rozwiązaniem byłoby szyfrowanie przesyłanych danych, nawet w przypadku korzystania z niezabezpieczonych sieci publicznych.
Autorzy rekomendują współpracę z lokalnym fotografem, lub akredytowanym dziennikarzem. Zdjęcia lub materiały filmowe przesyłać na FTP.
Wreszcie ostrzeżenie: Nie fotografować budynków rządowych, wojskowych, KGB, ministerialnych, nawet dworca kolejowego. W instytucjach publicznych można poprosić oficjalnych przedstawicieli o zezwolenie na wykonanie zdjęć czy audio zapisu.
Jeśli policja zauważy, że fotografowane są lub filmowane wymienione obiekty, może dziennikarza zatrzymać do sprawdzenia dokumentów i poprosić o usunięcie zdjęć lub filmów, a nawet odebrać kartę pamięci.
Oprócz tego, na stronie internetowej, można znaleźć aktualne informacje o Białorusi, praktyczne porady o tym, jak zaplanować podróż, jak dostać wizę, wskazówki jak poruszać się po kraju, itp. Przewodnik został opracowany przez Biuro Informacyjne Solidarności z Białorusią.
Kresy24.pl/focus.solidarityby.eu/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!