Senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej na wczorajszym posiedzeniu przyjęła uchwałę w sprawie agresywnych działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. W dokumencie zapisano, że działania Rosji są zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie i kolejną próbą zakwestionowania nienaruszalności granic w Europie.
W obradach Komisji uczestniczył ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca oraz członkowie Zespołu Doradców Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Przedyskutowano zagrożenie bezpieczeństwa Ukrainy w związku z rozmieszczeniem znaczących sił wojskowych Federacji Rosyjskiej przy granicy z tym państwem.
Komisja potwierdziła głębokie przekonanie, że naród ukraiński ma pełne prawo do samostanowienia, w tym wyboru swojej orientacji strategicznej oraz swoich sojuszy. Wezwała także władze Federacji Rosyjskiej do zaprzestania dalszej eskalacji napięcia i destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w regionie i zwróciła się do przywódców państw członkowskich NATO o rozpoczęcie konsultacji w trybie Art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Komisja uznała też, iż tylko twarde stanowisko krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej i NATO może zapobiec eskalacji militarnej i wojnie.
Komisja wyraziła też szacunek wobec bohaterskiego narodu Ukrainy broniącego swojej niepodległości i zaapelowała do ludzi dobrej woli o wsparcie ukraińskich patriotów w obronie suwerenności ich ojczyzny.
Przewodniczący Komisji senator Bogdan Klich podkreślił, że sytuacja u granic Ukrainy jest na tyle groźna z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale całego regionu, że komisja zdecydowała się podjąć uchwałę w tej sprawie
Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca powiedział, że sytuacja na Ukrainie jest poważna i stwarza zagrożenie dla całej Europy. Przypomniał, że Rosja od kilku tygodni gromadzi wojska na granicy z Ukrainą, nie chce tłumaczyć się z ich koncentracji i zbywa próby kontaktu ze strony zachodnich partnerów.
Zwrócił też uwagę na to, że Rosja odmawia przedłużenia wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy trwającego od lata ub.r. i nie odpowiada na żadne inicjatywy rozmów.
Podkreślił, że Kijów liczy na rozmowy dyplomatyczne, i dodał, że działania Rosji mają na celu przejęcie kontroli nad Ukrainą. W tej sytuacji wszystko będzie zależeć od postawy wojska ukraińskiego i od wsparcia partnerów zachodnich.
Zapewnił, że Ukraina jest przygotowana na każdy wariant rozwoju sytuacji, ale liczy, że uda się powstrzymać Rosję i nie dojdzie do wojny.
Zdaniem Deszczycy konieczne jest uświadomienie Rosji, że inwazja na Ukrainę może mieć dla niej poważne skutki.
„Ważne jest wsparcie Polski jako partnera i sąsiada, zaangażowanie polskiego rządu, parlamentu i prezydenta, ważna jest solidarność państw UE i NATO” – powiedział.
Komisja rozpoczęła obrady od uczczenia minutą ciszy ukraińskich bohaterów, którzy zginęli na wschodzie Ukrainy.
„Solidaryzujemy się z rodzinami żołnierzy, którzy polegli w wojnie obronnej” – powiedział wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.
Opr. TB, https://www.senat.gov.pl/
fot. Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!