Holenderski publiczny nadawca telewizyjny „Nederlandse Omroep Stichting” opublikował transkrypcję nowych nagrań dźwiękowych z katastrofy samolotu MH17 na Donbasie w lipcu 2014 roku. Uczestniczą w nich główni podejrzani o zestrzelenie samolotu – Siergiej Dubinski i Igor (Striełkow) Girkin. Według dziennikarzy nagranie, w którym uczestniczą wymienieni, zostały przechwycone przez ukraińskie służby specjalne i upublicznione przez Międzynarodową Grupę Śledczą.
W dniu katastrofy samolotu, 17 lipca, Dubinski poinformował, że ma bezpośredni kontakt z Moskwą, a także powiedział o wyrzutni rakietowej „Buk” na terytorium kontrolowanym przez „separatystów”.
„Hallo, Nikołaj, gdzie można wyładować tę ślicznotkę?” – pyta Dubinski w rozmowie z byłym podpułkownikiem Sił Obrony Lotniczej FR Olegiem Pułatowem. I wyjaśnia: „BM?” „Buk”?
„Tak, Buk, Buk” – powtarza Pułatow kilka razy.
„Czy ona (wyrzutnia) jest na ciągniku?” – pyta Dubinski.
„Musimy umieścić Buk-M w rejonie Pierwomajska” – mówi Dubinski w następnej rozmowie z Pułatowem.
Około pół godziny po katastrofie Boeinga MH17 Dubinski dowiedział się od „separatystów”, że rzekomo zestrzelili ukraiński myśliwiec.
„Jesteśmy na miejscu, zestrzeliliśmy już jeden „obwarzanek” – mówi Leonid Charczenko w rozmowie z Dubinskim (obecnie jest sądzony w Holandii).
„Dobra robota, dobra robota!” – Dubinski chwali prorosyjskich „separatystów”.
Dopiero dwie godziny później dowiedział się, że zamiast ukraińskiego „obwarzanka” został zestrzelony samolot pasażerski i nakazał Charczence błyskawiczne wycofanie wyrzutni rakiet „Buk”.
„Do granicy z obwodem ługańskim. Odwieźcie tam i wracajcie” – mówi.
Następnie Girkin, podniesionym głosem, nakazuje Dubinskiemu znaleźć jednostkę, w której stacjonowała wyrzutnia „Buk”.
Holenderscy dziennikarze zauważają również, że Dubinski i jego wspólnicy mogą nie wiedzieć, w jakim celu wystrzelili rakietę, ale nie ma to znaczenia dla oskarżenia.
Analiza negocjacji sugeruje również wzrost wpływu Rosji na „separatystów” w Donbasie. Moskwa była zaangażowana w decyzje militarno-strategiczne, a „separatyści” otrzymywali komunikaty z Federacji Rosyjskiej, chronione przed podsłuchem. W tym kontekście uważa się, że za dostarczanie sprzętu dla nich odpowiadała Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji.
Przypomnijmy, Boeing MH17 Malezyjskich Linii Lotniczych lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad okupowanym przez Rosję rejonem obwodu donieckiego.
W katastrofie zginęło 298 osób na pokładzie. Większość ofiar (196 osób) to obywatele Holandii.
24 maja 2018 r. Międzynarodowy Zespół Śledczy dostarczył dodatkowych dowodów na kluczową rolę Rosji w katastrofie lotu MH17. Ustalono, że samolot został zestrzelony przez wyrzutnię rakietową „Buk” należącą do 53. Brygady Rakiet Przeciwlotniczych Sił Zbrojnych Rosji stacjonującą w Kursku.
19 czerwca 2019 r. międzynarodowi śledczy poinformowali, że pierwszymi czterema podejrzanymi o samolotu są rosyjski najemnik/oficer GRU Igor Girkin (Striełkow), który latem 2014 r. był tzw. „ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej”, rosyjski generał Siergiej Dubinski („Chmuryj”), dowódca „wywiadu DRL” Oleg Pułatow („Giurza”), który w 2014 roku był również „przewodniczącym 2. wydziału GRU „DRL”, oraz Leonid Charczenko („Krot”), który był dowódcą „batalionu rozpoznawczego separatystów”.
Od 9 marca 2020 roku w Sądzie Okręgowym w Hadze trwa proces przeciwko czterem oskarżonym w sprawie MH17. Żaden z nich nie uczestniczy osobiście w rozprawach sądowych.
Opr. TB, https://nos.nl/
fot. https://www.defensie.nl/onderwerpen/oekraine-repatrieringsmissie/fotos
1 komentarz
Stary Olsa
12 kwietnia 2021 o 06:00Półazjatycka dzicz , gdy słyszę że uważaja się za Słowian to aż mnie flakami przewraca