Rosyjskie cukrownie zawiesiły sprzedaż pośrednikom cukru w oczekiwaniu na wprowadzenie przez władze kontroli cen tego produktu – twierdzi gazeta „Izwiestia”.
W ciągu ostatniego roku ceny żywności w Rosji wzrosyły średnio o 7,7 proc., co i tak jest jednym z największych wzrostów cen żywności w Rosji od 5 lat. Ale ceny cukru wzrosły aż o 70 proc. Rząd wprowadził rozwiązania mające zapobiec dalszemu wzrostowi cen cukru, takie jak „kominy cenowe” i ograniczenie eksportu.
Oficjalna gazeta „Izwiestia” napisała, że najnowsze rozwiązanie wprowadzane przez rząd (5 rubli – równowartość ok 7 centów – dotacji do każdego kilograma sprzedawanego pośrednikom cukru i cena regulowana 36 rubli (równowartość blisko pół dolara) za kilogram na rynku) może spowodować, że fabryki wstrzymają sprzedaż dopóki dotacje nie zaczną w pełni funkcjonować i dopóki producenci nie przekonają się, że nowe rządowe rozwiązania w sektorze cukrowym są opłacalne.
Co prawda, oficjalnie system wchodzi w życie dziś, na pół roku, ale, jak czytamy, od kiedy rząd (22 marca) zapowiedział wprowadzenie systemu dotacji i regulowanych cen, producenci zaczęli ograniczać sprzedaż cukru. Na tyle że handlowcy skarżą się na brak wystarczających zapasów. Odmawiano sprzedaży nawet największym sieciom handlowym.
Sektor handlu zwykle ma rezerwy produktów na około 2 tygodnie, co oznacza, że, jak piszą „Izwiestia” w tym momencie sytuacja jest krytyczna.
Rząd twierdzi, że zabiezpieczył w budżecie 3 mld rubli (równowartość ok. 40 mln dolarów) na dotacje do cukru.
W ostatnich miesiącach władze Rosji podjęły też inne działania wobec rosnących cen żywności. Wzrost ten uderza zwłaszcza w uboższych Rosjan. Niektórzy ekonomiści i przedsiębiorcy publicznie w rosyjskich mediach, nie tylko tych niezależnych, ostrzegają że tak daleko posunięte regulowanie rynku może doprowadzić do niedoborów żywności na rynku, nie tylko cukru.
Jest zgoda Putina na wprowadzenie kartek żywnościowych w Rosji
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
fot. Pixabay License
2 komentarzy
DZIAD
7 kwietnia 2021 o 02:22KOMUNA PEŁNĄ GĘBĄ
machniom
8 marca 2022 o 10:49Możemy im sprzedawać, trochę drożej