Przed pięciu laty, 12 października, w wieku 75 lat zmarła Anna Krepsztul. W miniony piątek, w Taboryszkach, w muzeum jej imienia odbyły się uroczystości poświęcone 80. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci tej niezwykłej artystki.
Głównym punktem uroczystych obchodów była premiera sztuki w reżyserii Aliny Lassoty „Nigdy jej nie znaliśmy, ale ją kochamy”, którą brawurowo zagrali uczniowie Szkoły Średniej im. Anny Krepsztul w Butrymańcach. Na ręce Danuty Mołoczko, siostry Anny Krepsztul i jednocześnie kustosza muzeum, wręczono płaskorzeźbę z wizerunkiem malarki, z widniejącym napisem: „Malowała barwami serca”.
Rok 2012 ogłoszony jest przez Samorząd Rejonu Solecznickiego rokiem Anny Krepsztul. W ciągu całego roku odbyło się wiele uroczystości poświęconych jej pamięci. Latem w muzem w Taboryszkach otwarto nową salę prezentującą nieprzedstawiane dotąd prace malarki. 10 października w Taboryszkach odbyła się prezentacja książki z serii „Wielcy ludzie Wileńszczyzny”: „Anna Krepsztul. Człowiek sztuki i cierpienia”, pod redakcją ks.ks. Jerzego Witkowskiego i Daniela Dzikiewicza. W dniu 11 października odbył się III Wileński Maraton Nadziei im. Jana Pawła II przebiegający trasą Miedniki-Turgiele-Taboryszki, w tym roku poświęcony Annie Krepsztul.
Anna Krepsztul urodziła się 20 lutego 1932 r. w Taboryszkach w rejonie solecznickim. Pierwszych lekcji malarstwa udzielał córce ojciec Stanisław Krepsztul, rzeźbiarz amator. Z przyczyn zdrowotnych zdała jedynie tak zwaną małą maturę. Nigdy też nie uczyła się w szkole plastycznej. Już w wieku 10. lat zachorowała na osteoporozę i gruźlicę kości, powodujące ich łamliwość. W ciągu 70. lat doznała 72. złamań kości, dodatkowo borykała się z cukrzycą i chorobą serca. Przez ostatnie 20 lat życia poruszała się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Jej pierwsza wystawa autorska odbyła się w 1949 r. w Wilnie, kolejna – dopiero w 1985 r. Dorobek artystyczny pani Anny to ponad 3,5 tys. prac: obrazów, rysunków i haftów. Część prac jest eksponowana w muzeum jej imienia w Taboryszkach, część znajduje się w prywatnych kolekcjach i galeriach, m.in. w Polsce, na Litwie, w USA, Anglii, Niemczech, Francji, Australii i Kanadzie. Obrazy malarki zdobią kościoły w Rostowie nad Donem, Witebsku na Białorusi i w kanadyjskim Wilnie.
W 2002 została odznaczona Medalem Polonia Mater Nostra Est, w 2005 – jako jedna z pierwszych w historii – wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego. Zmarła 12 października 2007 roku.
Kresy24.pl
Źródła: wilnoteka.lt, salcininkai.lt, wikipedia.org
1 komentarz
Adam
16 października 2012 o 13:44Cześć jej pamięci!