Ukraina jest gotowa wziąć udział w opracowaniu dwóch międzynarodowych dokumentów zakazujących produkcji materiałów do broni jądrowej i gwarancji bezpieczeństwa dla państw niejądrowych. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w ramach konferencji rozbrojeniowej 2021 roku. Przypomniał też, że Rosja łamie warunki traktatów rozbrojeniowych i gromadzi na Krymie broń jądrową.
Zwrócił uwagę na znaczenie konferencji jako platformy negocjacyjnej dla opracowania nowych politycznych i prawnych instrumentów kontroli zbrojeń. Zapewnił o gotowości Ukrainy do aktywnego udziału w opracowaniu traktatu zakazującego produkcji materiałów rozszczepialnych do broni jądrowej lub materiałów do innych jądrowych urządzeń wybuchowych.
Wyraził także gotowość Ukrainy do udziału w tworzeniu uniwersalnego dokumentu, który dawałby skuteczne gwarancje bezpieczeństwa dla państw niejądrowych, które podpisały Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Odniósł się też do faktu nie przestrzegania przez Rosję szeregu międzynarodowych traktatów dotyczących kontroli zbrojeń, rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej.
„Hybrydowa agresja Rosji na Ukrainę podważa architekturę globalnego bezpieczeństwa, zbudowaną na takich podstawowych dokumentach międzynarodowych, jak Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, Konwencja o zakazie opracowywania, wytwarzania i gromadzenia broni bakteriologicznej (biologicznej) i broni chemicznej i ich niszczenia, Konwencja o zakazie lub ograniczeniu użycia określonych rodzajów broni konwencjonalnej, które można uznać za nadmiernie niszczące lub mające nieadekwatny skutek” – powiedział.
Kuleba zwrócił uwagę uczestników konferencji na groźne i nielegalne gromadzenie rosyjskiego potencjału nuklearnego na czasowo okupowanym Krymie, co podważa status ukraińskiego półwyspu bez broni jądrowej.
Ponadto wezwał obecnych do uznania czasowej okupacji Półwyspu Krymskiego i rozpętania przez Rosję konfliktu zbrojnego w niektórych regionach Donbasu jako zagrożenie z powodu jej ekspansji militarnej na wschód i południe kontynentu europejskiego.
Opr. TB, https://mfa.gov.ua/
fot. Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!