Obecnie w Rosji mieszka 6 mln migrantów. Dla porównania – w przeszłości liczba ta wahała się od 9 do 11 milionów ludzi.
Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji, które stwierdziło, że „w tym roku liczba (migrantów – przyp. red.) stopniowo maleje i obecnie wynosi 6,3 mln”.
Przy czym, tylko 1 mln osób posiada zezwolenie na pobyt czasowy lub pobyt długoterminowy. Pozostałe 5 mln osób obejmuje nielegalnych migrantów oraz tych, którzy przebywają na terenie Rosji legalnie, ale z różnych przyczyn nie zostali uwzględnieni. Wśród nich mogą być osoby ubiegające się o zezwolenie na pobyt lub inne dokumenty.
Większość zarejestrowanych migrantów pracuje na podstawie patentów. Jest to dokument potwierdzający tożsamość cudzoziemca i jest uznawany przez organy władz w Rosji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ustaliło, że „od 1 listopada 2020 roku na podstawie patentów w Federacji Rosyjskiej pracuje 1,3 mln osób obcokrajowców (w analogicznym okresie ubiegłego roku – 1,7 mln), 85 tys. ma pozwolenia na pracę. Z obywatelami państw członkowskich Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej zawarła 386 tys. (508 tys. rok wcześniej) umów o pracę lub umów cywilnoprawnych” – odnotowało rosyjskie MSW.
Największą liczbę cudzoziemców stanowią migranci zarobkowy, którzy zamieszkują duże miasta i ośrodki gospodarcze.
Na malejącą liczbę imigrantów zarobkowych w Rosji wpływa spowolnienie gospodarcze w Rosji oraz obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, znacznie ograniczające możliwość przyjazdu do Rosji.
Oprac. DJK, ria. ru
Fot. pixabay.com
1 komentarz
Sarmata
16 grudnia 2020 o 18:09no to tylko świadczy o „potendze gospodarczej kacapi” skoro w PL mamy ok 3 mln imigrantów zarobkowych …. czyli oni tak na prawdę maja potencjał tylko dwa razy większy od Polski….