Międzynarodowy dziennikarski projekt śledczy „Kassandra”, w który zaangażowało się 110 mediów z 88 krajów, w tym BuzzFeed, ICIJ, OCCRPopublikował wyniki śledztwa tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu finansowego (FinCEN)- pisze rbc.ru.
BuzzFeed nie komentuje, w jaki sposób wszedł w posiadanie dokumentów. Wiadomo zaś, że część akt zostało zebranych przez Kongres USA w ramach śledztwa w sprawie domniemanej rosyjskiej ingerencji w wybory.
Na liście transakcji finansowych, które zwróciły uwagę FinCEN, znalazły się te, w których zdaniem resortu pojawiają się Rosjanie. Wśród nich ICIJ wymienia przedsiębiorców Olega Deripaskę, Arkadego i Borysa Rotenbergów, byłego szefa administracji Borysa Jelcyna i doradcę prezydenta Walentyna Jumaszewa, a także wiolonczelistę i bliskiego znajomego Władimira Putina Siergieja Roldugina.
Według dziennikarzy, którzy przestudiowali dokumenty, w październiku 2010 roku Sandalwood Continental, powiązany z Rolduginem, otrzymał 830 tysięcy dolarów od cypryjskiej firmy Dulston Ventures, za przedłużenie umowy pożyczki. Według dziennikarzy śledczych, Dulston Ventures znajduje się na liście filii kilku rosyjskich firm wchodzących w skład grupy Severgroup należącej do jednego z najbogatszych Rosjan Aleksieja Mordaszowa.
Doradca prezydenta Walentyn Jumaszew, według dziennikarzy, otrzymał 6 milionów dolarów od Epion Holdings Limited z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Ta firma, według śledczych, należy do miliardera Aliszera Usmanowa.
Bracia Rotenberg, jak zauważyła BBC, która uczestniczyła w śledztwie, pomimo sankcji, prowadzili rozliczenia międzynarodowe za pośrednictwem londyńskiego banku Barclays. Na przykład Arkady Rotenberg zdołał przekazać 7,5 miliona dolarów kupując obraz Rene Magritte La Poitrine.
Senat Stanów Zjednoczonych zwrócił na to uwagę już wcześniej ale przedstawiciel biznesmena stwierdził, że transakcja jest legalna. Według FinCEN, amerykański holding Bank of New York Mellon przekazał w latach 1997-2016 ponad 1,3 miliarda dolarów transakcji „związanych z Olegiem Deripaską”. Za pośrednictwem Deutsche Bank, jak podają śledczy, w latach 2003–2017 dokonano jeszcze więcej transakcji na rzecz Deripaski – na kwotę 11 mld USD.
Baza danych ICIJ, opracowana na podstawie raportów FinCEN, zawiera informacje o 3810 potencjalnie podejrzanych transakcjach, w których uczestniczyły rosyjskie banki. W ramach tych transakcji rosyjskie banki otrzymały 7,28 mld USD i przesłały 3,50 mld USD. Najbardziej aktywnym zagranicznym kontrahentem rosyjskich banków był Bank of New York Mellon (2992 transakcje).
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!