Szwajcaria i Uzbekistan osiągnęły porozumienie w sprawie zwrotu ponad 130 milionów dolarów z fortuny, które zatrzymana córka byłego prezydenta Gulnara Karimowa przewiozła do Europy.
Rząd szwajcarski oświadczył, że zgodnie z „niewiążącą umową ramową” wszelkie zwrócone aktywa „zostaną wykorzystane na korzyść ludności Uzbekistanu”. Jedynymi warunkami przekazania pieniędzy ma być „przejrzystość i stworzenie mechanizmu monitorowania”.
Szwajcaria zamroziła około 800 milionów franków szwajcarskich (880 milionów dolarów) w 2012 roku w związku z postępowaniem karnym przeciwko Karimowej, z czego prawie 131 milionów dolarów skonfiskowano w 2019 roku. Pozostałe fundusze pozostają zamrożone ale w oświadczeniu podkreślono, że umowa obejmie wszelkie aktywa, jakie zostaną ostatecznie przejęte w toczącej się nadal sprawie karnej.
W maju uzbeccy urzędnicy powiedzieli, że Taszkent otrzymał od Francji 10 milionów dolarów nielegalnie nabytych przez Karimową. Całą sumę zagarniętych przez nią środków ocenili na ponad miliard dolarów.
Karimowa, która była niegdyś postrzegana jako potencjalna następczyni swego ojca, została umieszczona w areszcie domowym w Taszkiencie w 2014 roku, w czasie, gdy wciąż dzierżył on władze w Uzbekistanie. Karimow zmarł w 2016 roku, a jego następcą został wkrótce Szawkat Mirzijew.
Śledztwa karne przeciw Karimowej toczyły się w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Holandii. W grudniu 2017 roku została skazany na 10 lat więzienia, ale później wyrok przeklasyfikowano na areszt domowy i skrócono do pięciu lat. W marcu 2019 roku została osadzona w więzieniu za naruszenie warunków jej aresztu domowego.
W lutym tego roku Karimowa wysłała list do Mirzijojewa , w którym zaproponowała zwrot 686 milionów dolarów do skarbu państwa w zamian za oddalenie sprawy sądowej przeciwko niej. Miesiąc później usłyszała wyrok kolejne 13 lat i cztery miesiące więzienia za wymuszenia, korupcje, pranie brudnych pieniędzy i inne przestępstw.
Rferl.org Oprac Mk
foto wikipedia
1 komentarz
Zarzadzaj
16 września 2020 o 01:44Nowość Panie! Nowość!
A z żydowskiego mienia pozostałego po ofiarach holokaustu bez spadkobierców oddali może 2%