Centrum Praw Człowieka „Wiasna” otrzymało nagrodę specjalną Kapituły Nagrody Orła Jana Karskiego. Decyzja o specjalnym wyróżnieniu dla organizacji, kierowanej przez Alaksandra Białackiego, zapadła 15 sierpnia w formie elektronicznej, podaje Polska Agencja Prasowa.
Członek Kapituły i przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego Waldemar Piasecki poinformował o decyzji w nocy z soboty na niedzielę.
Centrum Praw Człowieka „Wiasna” reprezentowane przez Alesia Bialackiego zostało uhonorowane „za długoletnią obronę praw ludzkich, godności i demokracji oraz budowanie świadomości społecznej, że żadna dyktatura nie jest wieczna” – napisała kapituła w komunikacie.
Kapituła przypomniała, że działalność Centrum integralnie wiąże się z osobą jego dyrektora – Alaksandra Białackiego, który w 1996 roku, po serii przypadków brutalnego rozpędzania demonstracji przez reżimowe siły porządkowe stanął na czele „Wiasny”.
„Był za to prześladowany i ponad dwudziestokrotnie karany – w tym więzieniem” – przypominają członkowie kapituły.
Zaznaczył, że jej wręczenie planowane jest „w najbliższym możliwym terminie, na jaki pozwoli rozwój wydarzeń na Białorusi”.
Poniżej tekst komunikatu:
Komunikat Kapituły Nagrody Orła Jana Karskiego
Pragniemy powiadomić, iż w tegorocznej edycji, przyznawanej od 2000 r. Nagrody Orła Jana Karskiego, jedynej ustanowionej przezeń za życia i tylko w swoim imieniu, decyzją Kapituły z udziałem Laureatów Nagrody m.in. metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Alfonsa Nossola, ks. red. Adama Bonieckiego, ojca Ludwika Wiśniewskiego, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, profesora Juliana Kornhausera, oraz Rodziny Jana Karskiego reprezentowanej przez jego bratanicę i córkę chrzestną dr. Wiesławę Kozielewską podjęto decyzje dotyczące edycji 2020, by obok już przyznanych dwóch nagród dorocznych, nagrodą specjalną uhonorować Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiosna” za długoletnią obronę praw ludzkich, godności i demokracji oraz budowanie świadomości społecznej, że żadna dyktatura nie jest wieczna, co dziś naród białoruski demonstruje akcją masowego sprzeciwu wobec panującej dyktatury.
Działalność Centrum integralnie wiąże się z osobą jego dyrektora Aleksandra Białackiego, który w 1996 roku, po serii przypadków brutalnego rozpędzania demonstracji przez reżimowe siły porządkowe stanął na czele “Wiosny”. Był za to prześladowany i ponad dwudziestokrotnie karany, w tym więzieniem.
Oczywiste fałszerstwo wyborów prezydenckich odbierające zwycięstwo Swietłanie Cichanowskiej przebrało miarę rozgoryczenia narodu białoruskiego, który wbrew represjom domaga się prawdy i sprawiedliwości. Elementarne poczucie solidarności oraz pamięć, jak wielkim wsparciem dla polskich aspiracji wolnościowych była postawa świata cywilizacji Zachodu, jest nakazem okazania dziś takiej samej solidarności Białorusi.
Na miarę swoich możliwości Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego czyni to poprzez swoją decyzję.
Jesteśmy najgłębiej przekonani, że patron i twórca nagrody ten werdykt wsparłby bez cienia wątpliwości.
(…)
Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego
Nagroda Orła Jana Karskiego – ustanowiona 5 maja 2000 r. przez prof. Jana Karskiego (1914–2000), kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie, świadka Holocaustu i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jan Karski wyraził wolę, by nagroda ta trafiała do osób, które „godnie nad Polską potrafią się zafrasować” oraz do tych, którzy „nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą”. Nagroda ma charakter honorowy i nie jest z nią związana żadna gratyfikacja finansowa, gdyż jak argumentował pomysłodawca „godność jest nieprzeliczalna na pieniądze”. Symbolizuje ją statuetka Orła.
Kresy24.pl za ekai.pl/dzieje.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!