W lipcu hurtowa cena gazu ziemnego na potrzeby ludności, wytwórców ciepła i innych odbiorców chronionych, którym Narodowa Kompania Akcyjna „Naftohaz Ukrainy” dostarcza gaz objęty warunkami specjalnymi (PSO), wyniesie 2 298 tys. hrywien za 1000 m sześc. (bez opłat za transport gazu rurociągami głównymi i dystrybucyjnymi), czyli o 7% więcej niż w czerwcu 2020 r. „Naftohaz” poinformował o tym w specjalnym oświadczeniu.
Od początku roku cena obowiązku świadczenia usługi publicznej spadła o 54%, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, spadek cen gazu osiągnął 62%. Podaje się, że ceny na głównych europejskich hubach zaczęły rosnąć w ostatniej dekadzie czerwca i na początku lipca, osiągając najwyższe wartości od połowy maja. Czynnikami ograniczającymi ceny na Ukrainie są znaczne rezerwy gazu w krajowych magazynach oraz rekordowa luka między zużyciem a podażą. Od lipca w ukraińskich podziemnych magazynach zgromadzono ponad 21 mld m sześc. gazu, czyli o 42% więcej niż przed rokiem.
„Światowe ceny gazu tradycyjnie spadają w okresach niskiego popytu i rosną w przeddzień sezonu grzewczego. I pomimo koronawirusa, kryzysu gospodarczego i malejącego popytu rok 2020 nie był wyjątkiem od tej sezonowej reguły. Jednak cena wciąż jest na rekordowo niskim poziomie w porównaniu do poprzednich okresów i już teraz możemy założyć, że w drugiej połowie roku, u szczytu sezonu grzewczego, koszt gazu będzie nadal niższy niż w 2019 roku. Według wstępnych wyliczeń – o 20, a nawet o 30%” – uważa prezes zarządu „Naftohazu” Andrij Koboliew.
Firma przypomniała, że od stycznia 2020 roku hurtowa cena gazu ziemnego w ramach zobowiązań szczególnych jest obliczana zgodnie z uchwałą Rady Ministrów Ukrainy nr 17 z dnia 24 stycznia 2020 roku. Głównym wskaźnikiem są tutaj rzeczywiste wyniki obrotów giełdowych od 1 do 22 dnia miesiąca rozliczeniowego w największym hubie gazowym w Europie (TTF). Jednak w marcu na rynku krajowym pojawił się nowy płynny wskaźnik cen. Operator Systemu Przesyłowego Gazu Ukrainy (OGTSU) przeprowadził przetarg na zakup gazu na okres dostaw marzec-grudzień 2020 r., a przetargi pokazały, że na Ukrainie jest duża konkurencja, która prowadzi do spadku hurtowych cen zakupu i sprzedaży gazu.
W związku z tym, obliczając cenę gazu dla ludności za maj, „Naftohaz”, podobnie jak w kwietniu, wybrał jedną z dwóch możliwych opcji: obliczoną zgodnie z uchwałą Rady Ministrów Ukrainy oraz średnią ważoną ceny zwycięzców na podstawie wyników przetargów na dostawy gazu do OGTSU.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!