„Obecnie sytuacja epidemiologiczna w związku z zakażeniami COVID-19 w mieście Brześć jest napięta. Obserwujemy właśnie szczyt zachorowań”, informuje Regionalne Centrum Higieny i Epidemiologii w Brześciu.
W komunikacie służb epidemiologicznej, cytowanym przez Naszą Niwę czytamy, że codziennie z rozpoznaniem zapalenia płuc hospitalizowanych jest ponad 100 mieszkańców Brześcia i okolic.
Władze Brześcia uspokajają, że na obecnym etapie liczba łóżek szpitalnych jest wystarczająca.
Miejska służba sanitarno-epidemiologiczna zwraca uwagę, że stosunek części społeczeństwa do środków zapobiegawczych nie jest wystarczająco poważny i apeluje do mieszkańców do ograniczenia kontaktów, zachowania dystansu, noszenia maseczek ochronnych w sklepach i środkach transportu.
Komitet Wykonawczy Miasta Brześć oraz Regionalne Centrum Higieny i Epidemiologii w Brześciu zdecydowanie zaleca mieszkańcom Brześcia ograniczenie wizyt w zatłoczonych miejscach, składania sobie wizyt, i nie podróżowanie do innych części kraju. Władze Brześcia wzywają, aby ograniczyć do minimum liczbę odwiedzanych miejsc.
W komunikacie służb epidemiologicznych czytamy, że zapalenie płuc rozwija się u około 15% pacjentów zakażonych koronawirusem. A skoro nawet w oficjalnym komunikacie czytamy, że zapalenie płuc rozpoznaje się każdego dnia u 100 pacjentów, można na tej podstawie oszacować stopień rozprzestrzeniania się koronawirusa w tym przygranicznym mieście.
Pierwszymi „czerwonymi strefami” koronawirusa na Białorusi były Mińsk i Witebsk. Wobec braku ograniczeń kwarantanny koronawirus rozprzestrzenił się na inne regiony kraju.
Jak podaje Nasza Niwa, do redakcji napływają w ostatnich tygodniach informacje od czytelników, że sytuacja dramatycznie pogorszyła się w regionach Brześć, Homel i Grodno.
W Obwodzie Brzeskim ognisko koronawirusa pojawiło się najpierw w Łunińcu. Następnie czytelnicy alarmowali o wzroście zachorowań w Baranowiczach i Pińsku.
Pełne statystyki dotyczące występowania zapalenia płuc i zgonów z tego powodu nie są publikowane przez Ministerstwo Zdrowia Białorusi od kilku tygodni, a na pytania dziennikarzy resort nie odpowiada od 17 kwietnia. Przypomnijmy, że Białoruś nie wprowadziła kwarantanny, ponieważ jej skuteczność w walce z pandemią podważa prezydent Aleksander Łukaszenka.
oprac. ba na podst.nn.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!