„Pomimo aktywnych wysiłków rządu i partnerów międzynarodowych obserwujemy obecnie ewolucję wybuchu infekcji COVID – 19 na Białorusi, która charakteryzuje się stałym rozprzestrzenianiem się na poziomie lokalnym”, mówi na nagraniu wideo Joanna Kazana-Wiśniowiecka, stały koordynator ONZ w Mińsku.
Szefowa struktur ONZ w Mińsku zwraca uwagę na błyskawiczne tempo przyrostu zachorowań.
„Liczba ta zwiększa się na zasadzie przyrostu geometrycznego. Przypomnijcie sobie, według stanu z 26 marca było to zaledwie 86 przypadków”– podkreśla autorka nagrania.
Słowa ambasador ONZ w Mińsku można odczytać jak polemikę z prezydentem Łukaszenką, który 26 kwietnia powtórzył raz jeszcze, że na Białorusi nie ma obecnie potrzeby wprowadzania kwarantanny. Oświadczył również, że gdy zaistnieje taka potrzeba, dodatkowe ograniczenia związane z pandemią zostaną wprowadzone.
Powołując się na zalecenia Śwatowej Organizacji Zdrowia, w dyplomatycznych słowach Kazana-Wiśniowiecka wzywa rządzących do podjęcia radykalnych środków walki z pandemią;
„Jako dopełnienie zdecydowanej reakcji ze strony struktur medyczno – sanitarnych i epidemiologicznych oraz rządowych, polegającej na testowaniu i monitoringu oraz izolacji, w połączeniu z heroicznym wysiłkiem lekarzy, nadszedł czas na natychmiastowe i zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu zmniejszenie dystansu fizycznego”, mówi na nagraniu wideo Kazana-Wiśniowiecka.
Dyplomatka przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przestrzeganie szeroko rozumianego dystansu społecznego, a co za tym idzie przeniesienie na późniejszy termin wszystkich wydarzeń publicznych.
Jak powiedziała, zachowanie dysansu fizycznego osób może pomóc w zapobieganiu i spowolnieniu rozprzestrzeniania się wirusa.
„Instytucje medyczne mogą wykorzystać ten czas na przygotowanie zasobów: pracowników medycznych, łóżek, oddziałów izolacyjnych, oddziałów intensywnej opieki sprzętu ochronnego, aby przygotować się na wzrost liczby zakażeń”- oświadczyła Kazana-Wiśniowiecka.
Przypomina, że WHO zaleca umożliwienie pracy i nauki na odległość, a także zawieszenie pracy przedsiębiorstw, które nie świadczą podstawowych usług, w tym kawiarni, restauracji, centrów handlowych. Ponadto WHO wzywa, by ograniczyć nieuzasadnione przemieszczanie się, szczególnie dotyczy to grup wysokiego ryzyka i osób ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi (wyjazdy poza miasto, na wieś, na dacze (domy letniskowe).
Stały koordynator ONZ w Mińsku apeluje do Białorusinów, do rządzących i obywateli:
„Proszę Was, zostańcie w domach! Nie ma nic cenniejszego niż życie. Nie ma nic trudniejszego niż utrata członków rodziny, przyjaciół, kolegów lub współobywateli”.
Według oficjalnych informacji, w ciągu ostatniej doby przybyło na Białorusi 919 nowych przypadków zakażenia Covid-19 do 12 0208.
oprac.ba/fot.tut.by/belta.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!